Yatırım yapmaya başla!

Chromium ile Geliştirilen Edge Tarayıcısının Performansı Merak Ediliyor

Microsoft uzun süredir Chromium altyapısı ile yeniden geliştirdiği Edge tarayıcısını kullanıcılara sundu.
Chromium ile Geliştirilen Edge Tarayıcısının Performansı Merak Ediliyor

İnternet tarayıcıları milyonlarca kişinin deneyiminde belirleyici rol oynuyor. Chrome, Firefox, Opera, Edge ve geçmiş yıllarda Internet Explorer olmak üzere pek çok tarayıcı kullanıcıların internete bağlanmasına aracılık etti. İnternet teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ve kullanımın artması bu tarayıcıların özelliklerinde de bir değişim yaşanmasına zemin hazırlıyor. Günümüzde en çok kullanılan web tarayıcılarının başında Google’ın geliştirmiş olduğu Chrome geliyor.

Toplam pazarın yüzde 65’inden fazlasını elinde tutan Chrome pazarın lideri konumunda. Diğer yandan Firefox, Opera, Edge gibi rakipler de kendi paylarını artırmak adına tarayıcılarını güncellemeye devam ediyor. Microsoft ise bu alana en çok ilgisi olan şirketlerden birisi konumunda. Uzun yıllar Internet Explorer’ı Windows işletim sistemlerinde varsayılan tarayıcı olarak sunan yazılım devi, bir türlü kullanıcılardan beklenen ilgiyi göremedi.

Geçtiğimiz yıllarda ise Edge adını verdiği yeni bir tarayıcı geliştiren Microsoft, bu üründe de kullanıcıların memnuniyetini kazanamadı. Ancak Microsoft bu sevdadan vazgeçmedi ve bir süredir Chromium altyapısı ile Edge’i yeniden tasarlıyordu. Bekleyiş sona erdi ve tarayıcının kararlı sürümü yayınlandı.

Yeni Edge Yayınlandı

Yeni Edge Yayınlandı

Bilindiği üzere Microsoft bir süredir Google ile beraber işbirliği yaparak Chromium altyapısı ile geliştirilmiş Edge tarayıcısının üzerinde çalışıyordu. Bekleyiş nihayet sonra erdi ve tarayıcı Microsoft’un resmi sitesinden indirmeye sunuldu. Adından anlaşılacağı üzere tarayıcı Chrome ile aynı motor tarafından çalışıyor. Dolayısıyla yapılan tahminler Microsoft’un uzun yıllar sonra ilk kez kullanıcıların beğenisini kazanacak bir tarayıcı geliştirdiği yönünde oluyor.

Edge tarayıcısı ilk dönem Windows 10 ile beraber EdgeHTML adı verilen bir altyapıya sahipti. Yeni tarayıcının ise çok daha yüksek seviyede performans sunduğu söyleniyor. Tarayıcının hızının yükseldiği ifade edilirken, güvenlik seviyesinde de önemli iyileştirmeler öne çıkıyor. Bu arada Edge yeniden geliştirilmiş olsa da Microsoft geçmişe sırtını tamamen dönmüyor. İsteyen kullanıcılar için eski uygulamaların çalıştırılması için Edge içerisinde özel bir Internet Explorer modu mevcut.

Chrome gibi sade bir görünüme sahip olan tarayıcıda karanlık mod desteğine de yer verilmiş. Kullanıcılar Microsoft hesabı ile Edge tarayıcısına giriş yaptığında yer imleri, şifre ve eklentiler gibi kişiye özel verileri bulut sisteminde senkronize edebiliyor. Ayrıca Chrome mağazasındaki eklentiler de Edge kullanıcıları tarafından indirilebilecek.

Yeni yüzü ile sahneye çıkan Edge tarayıcısının Chrome gibi bir rakip karşısında nasıl performans göstereceğini önümüzdeki süreçte göreceğiz. Chromium tabanlı Edge tarayıcısı Masaüstü, iOS ve Android üzerinden indirilebilir durumda. Edge tarayıcısını bu adresten indirebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum