Yatırım yapmaya başla!

Chrome Tarayıcısı Web Sitelerinin Hızlı Açılmasını İsteyecek

Google’ın popüler tarayıcısı Chrome artık yavaş açılan internet sitelerine yönelik kullanıcılara uyarı gönderecek.
Chrome Tarayıcısı Web Sitelerinin Hızlı Açılmasını İsteyecek

Web tarayıcıları kullanıcıların internet deneyimini iyileştiren araçların başında geliyor. Chrome, Firefox, Opera ve Edge dünya genelinde kullanılan başlıca internet tarayıcıları arasında yer alıyor. Chrome’un kullanım oranı itibariyle diğer rakiplerinin toplamından çok daha fazla paya sahip olduğu biliniyor. Dolayısıyla Google’ın tarayıcısı için sunduğu yeni özellikler milyonlarca kullanıcıyı doğrudan etkiliyor.

Kullanıcıların en iyi deneyimi almasını isteyen Google, tarayıcısı için yararlı bir özellik üzerinde çalışıyor. Günümüzde sayısız web sitesi mevcut ve bu sitelerin açılış hızları birbirlerinden farklı olabiliyor. Yavaş açılan sayfalar ise kullanıcıları rahatsız ediyor ve arama sonuçlarındaki yerleri de olumsuz etkileniyor.

Web sitelerinin niteliğini belirleyen kriterler arasında iyi bir tasarım ve içeriğin yanı sıra hızlı açılmalar da büyük önem teşkil ediyor. Chrome’a gelecek olan yeni özellik ise sitelerin daha hızlı açılmasını isteyecek.

Chrome Yavaş Sitelere Karşı Uyaracak

Chrome Yavaş Sitelere Karşı Uyaracak

Chrome’a gelecek yeni özellik ile web siteleri için yeni bir dönemin başlayacağını söyleyebiliriz. Tarayıcı artık yavaş açılan internet sitelerini etiketleyecek ve kullanıcıların o siteye ne kadar sürede girebileceğine dair bilgilendirme yapacak. Aynı bildirim şekli hızlı açılan web siteleri için de geçerli olacak. Bildirim şekli tam olarak netleşmiş değil hız sorunu olan siteler için ‘Genellikle yavaş yükleniyor’ tarzı bir yazıya yer verilmesi bekleniyor.

Yazılım devinden yeni özelliğe dair paylaşılan blog yazısında “Bu fikir birden fazla şekil alabilir ve biz de farklı seçenekler üstünde deneyler yapmayı planlıyoruz. Böylelikle hangisinin kullanıcılarımıza daha fazla değer sağlayacağına karar vereceğiz.” ifadelerine yer verildi. Şirket sitelerin yüklenme geçmişlerini analiz edecek ve bunun için yavaş açılan siteler için bilgilendirici bir etiket tanımlanacak.

Sitelerin Rozeti Olacak

Sitelerin Rozeti Olacak

Google’ın sitelerin açılma hızına dair farklı renklere dair rozetler geliştireceği belirtildi. Hızlı açılan sitelerde yükleme çubuğu yeşil renk olarak görünecek. Yavaş açılan sitelerde bu renk kırmızı olacak. Chrome ekibi açıklamasında amaçlarının siteleri küçük düşürmekten ziyade kullanıcı deneyimini artırmak olduğunu belirtiyor. Kriterler arasında site açılış hızının yanında cihazın donanımı ve ağ bağlantısı gibi seçeneklerin de yerini alması bekleniyor.

Chrome ekibi rozetler ile ilgili açıklamasında “Hız rozetlerini, Google bünyesinde deneyimlerin kalitesini etiketleyen diğer ekiplerle yakın işbirliği içinde hazırlıyoruz. İyi bir kullanıcı deneyimi için kriterimizi belirlerken çok dikkatli davranıyoruz ve tüm geliştiriciler için erişilebilir bir nokta belirlemeyi hedefliyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Yazılım devi San Francisco’da düzenlediği Chrome Geliştirici Zirvesi’nde yeni uyarı aracını duyurdu. Uygulamanın ne zaman başlayacağı resmi olarak açıklanmamakla beraber Google’ın önümüzdeki günlerde web siteleri için daha katı kurallar getirmesi bekleniyor. Chrome’a gelecek olan bildirim özelliği ile tarayıcının çok daha kullanıcı dostu bir hale bürüneceğini söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum