Paylaşım

Chrome’dan Kullanıcılara Büyük Rahatlık: Otomatik Oynatılan Videolar Engellenecek!


 

Popüler internet tarayıcısı Chrome, yeni sürümünde otomatik olarak oynatılan sesli videoları engelleyecek.İşte detaylar…

İnternet kullanıcılarının en çok kullandığı tarayıcıların başında hiç kuşkusuz Google Chrome gelmektedir. Başta haber siteleri olmak üzere çeşitli internet sitelerinde gezen kullanıcılar, otomatik olarak oynatılan sesli videolardan muzdarip durumda olmaktadır. Chrome daha önce yayınladığı bir güncelleme ile sitelerin sesini kısmaya ve otomatik oynatılan videoları engelleyebilme özelliklerini aktif hale getirmişti.

Google’ın popüler tarayıcısı Chrome yayınlayacağı yeni güncelleme ile otomatik oynatılan sesli videoları engelleyeceğini resmi olarak duyurdu. Bir internet sitesine girdiğinizde bir videonun son ses sizin kontrolünüz dışında yayınlanması son derece can sıkıcı bir durumdu. Chome yeni güncelleme ile kullanıcılarına bu alanda büyük rahatlık sağlamış olacak.

Chrome Otomatik Oynatılan Videolara Şartlar Getiriyor

Chrome ile siteleri sessize alarak otomatik video seslerinin önüne geçiliyordu. Ancak bu durumda kullanıcıya ek yükler bindiriyordu. Video sesini açmak isteyen kullanıcılar ziyaret ettikleri sitenin sesini açmak durumunda kalıyorlardı. Videoyu izledikten sonra ise tekrar siteyi sessize almaları gerekiyordu.

Chrome V66 ile siteleri sessize almadan da videoların sesi otomatik olarak engellenmiş olacak. Bu sayede tarayıcıyı kullananların önemli bir rahatlığa kavuşacağını söyleyebiliriz. Videoların engellenmemesi içinse verinin tamamen sessiz olması, kullanıcının ilgili sekmeye tıklamış olması gerekiyor.

Şartları Sağlamayan Videolar Otomatik Olarak Engellenecek

Google’ın tarayıcısı Chrome’un otomatik olarak oynatılan videolar için daha radikal bir yaptırıma gittiğini görüyoruz. Web sitelerinin otomatik olarak yerleştirdiği videolar, Google’ın istediği şartları sağlamadığı takdirde otomatik olarak engellenmiş olacak.

Videoların otomatik olarak oynatılması için aynı zamanda mobil cihazın ana ekranına da eklenmiş olması gerekiyor. Chrome V66 ile aktif hale gelecek bu güncellemenin önümüzdeki günlerde kullanılabilir duruma gelmesi bekleniyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın