Yatırım yapmaya başla!

Chrome’un Masaüstü Uygulamasında Kişisel Veriler için Risk Oluşturan Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Google’ın popüler tarayıcısı Chrome’da kullanıcılar için büyük risk oluşturan bir güvenlik açığına rastlandı. Google açığı kapattı ancak kullanıcıların tarayıcıyı son sürüme güncellemesi gerekiyor.
Chrome’un Masaüstü Uygulamasında Kişisel Veriler için Risk Oluşturan Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Yazılım devi Google’ın geliştirmiş olduğu Chrome tarayıcısı her geçen gün kullanıcı sayısını artırıyor. Pazarda Firefox, Edge, Opera gibi pek çok tarayıcı olmasına rağmen Chrome, tüm tarayıcıların toplamından daha fazla kullanıcıya sahip. Dolayısıyla bu tarayıcıda yaşanan herhangi bir sorun milyonlarca kişiyi doğrudan etkileme potansiyeline sahip. Son yıllarda sosyal medya uygulamaları, elektronik cihazlar ve pek çok yazılımsal araçta güvenlik açıklarının yaşandığına tanık oluyoruz.

Siber saldırganlar internet üzerinden yapmış olduğu zararlı yazılımlar ile kullanıcıları doğrudan hedef alıyor. Google’ın geliştirdiği Chrome tarayıcısında yeni bir güvenlik açığı ortaya çıktı. Söz konusu açık ile saldırganlar karşı tarafta istedikleri bir kodu çalıştırabiliyor ve bilgisayarı kontrol altına alabiliyor. Google söz konusu açığı kabul ettiğini ve Chrome’un hemen güncellenmesi gerektiğini açıkladı.

Chrome’da Güvenlik Açığı

Chrome’da Güvenlik Açığı

Google ortaya çıkan güvenlik açığının sadece masaüstü sürüm ile sınırlı olduğunu iOS ve Android sürümlerinde herhangi bir tehlikenin söz konusu olmadığını açıkladı. Ancak Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerinde sadırganlar rastgele kod yürüterek kullanıcıların bilgisayarlarını kontrol altına alabiliyor.

Google söz konusu güvenlik açığını kaldırdığını açıkladı. Yazılım devi 76.0.3809.132 öncesi Chrome sürümlerinin söz konusu güvenlik açığına sahip olduğunu ve son sürüme güncellenmesi gerektiğini belirtiyor.

Chrome tarayıcısının güncellenmesi için Menü – Yardım – Google Chrome Hakkında seçeneğinden bu işlem gerçekleştirilebilir. Yapılacak olan güncelleme ile Chrome’da bulunan son güvenlik açığı ortadan kaldırılmış oluyor. Güvenlik açığı Internet Security Center tarafından ortaya çıkarıldı ve kurumdan Chrome kullanıcılarına bazı tavsiyeler verildi.

Chrome Kullanıcıları Uyarıldı

Chrome Kullanıcıları Uyarıldı

Internet Security Center tarafından kullanıcılara güvenlik açığından etkilenip etkilenmediklerini anlamak adına bir takım tavsiyelerde bulunuldu. Chrome kullanıcılarına yapılan öneriler şu şekilde:

  • Google tarafından sağlanan kararlı kanal güncellemesini, uygun testlerden hemen sonra güvenlik açığı bulunan sistemlere uygulayın.
  • Başarılı bir saldırının etkilerini azaltmak için tüm yazılımı ayrıcalıklı olmayan bir kullanıcı (yönetici ayrıcalıklarına sahip olmayan) olarak çalıştırın.
  • Kullanıcılara güvenilmeyen web sitelerini ziyaret etmemelerini veya bilinmeyen veya güvenilmeyen kaynaklar tarafından sağlanan bağlantıları izlememelerini hatırlatın.
  • Özellikle güvenilir olmayan kaynaklardan gelen e-postalarda veya eklerde bulunan köprü metni bağlantılarının neden olduğu tehditler hakkında dikkatli olun.
  • En Az Ayrıcalık İlkesini tüm sistem ve hizmetlere uygulayın

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum