Yatırım yapmaya başla!

Chrome İnternet Sitelerinin Bunaltan Bildirimlerine Yönelik Düzenleme Yapacak

Google’ın popüler internet tarayıcısı Chrome, kullanıcı dostu bir yenilik ile karşımıza çıkıyor. Tarayıcı internet sitelerinin yolladığı bildirimlere yeni bir şekil veriyor.
Chrome İnternet Sitelerinin Bunaltan Bildirimlerine Yönelik Düzenleme Yapacak

Kullanıcıların internet deneyimlerini en iyi şekilde gerçekleştirmesi adına tarayıcıların sahip olduğu özellikler büyük önem arz ediyor. Pazarda en çok kullanılan internet tarayıcıları Chrome, Opera, Firefox, Edge olmakta ve geliştiriciler yeni özellikler ile daha fazla kullanıcıyı kendisine çekmek istiyor. Tarayıcıların güvenli olması başlıca özelliklerden biri olurken, kullanıcı dostu özellikleri de üzerinde bulundurması gerekiyor.

Tarayıcılar arasında Chrome’un pazarın büyük bölümünü elinde tuttuğu biliniyor. Google yeni özellikler geliştirerek elindeki kitleyi kaybetmemekle beraber yeni kullanıcılara ulaşmak istiyor. Chrome’a gelecek olan özellik internet kullanıcılarının beğenisini toplayacak diyebiliriz.

Bilindiği üzere son günlerde internet sitelerinin büyük bölümünde kullanıcılara çeşitli maksatlarla bildirimler gönderiliyor. Eğer kullanıcılar gelen taleplere izin verirlerse tarayıcıları bildirimden geçilmiyor. Google ise bu bildirimleri kullanıcı dostu bir haline getirmek için çalışıyor.

Bildirimlere Çeki Düzen Verilecek

Bildirimlere Çeki Düzen Verilecek

İnternet sitelerinden gelen bildirimlerin çoğu kullanıcılar için büyük rahatsızlık vermeye başladı. Kullanıcılar ne yazık ki henüz bu bildirimlerin karşılarına çıkmasını tam anlamıyla engelleyemiyor. Ancak Google bu durum için yeni bir düzenleme ile bildirimlerin daha az rahatsızlık vermesini sağlamayı düşünüyor. XDA forumunda yayınlanan rapor Chrome tarayıcısının Android ve masaüstü sürümünde bildirimlere düzenlemeler geleceğini gösteriyor.

Yapılacak olan değişiklik ile kullanıcıların karşısına çıkan bildirimler mevcut olandan daha küçük pencereler şeklinde görülecek. Şu an bildirimler kullanıcıların karşısına büyük bir pencere olarak çıkıyor ancak artık sadece metinlerin yer aldığı ufak bir kutucuğa dönüşmüş olacak. Android için bu düzenleme yapılacak ancak masaüstünde bildirimlerin tamamen engellenmesi söz konusu

Google’ın üzerinde çalıştığı özellik ile Chrome masaüstü kullanıcıları bildirimleri tamamen engelleyebilir. İsteyenler bildirimlere tamamen izin verebileceği gibi isteyenler ise bildirimleri tek tek yasaklayabilir. Kullanıcıların izin vermediği bildirimler ise Chrome’da kesinlikle gösterilmeyecek.

Bununla beraber Chrome kullanıcıların daha önceki alışkanlıklarını analiz ederek bildirimlerin sürekli engellenmesi durumunda benzer bildirimleri otomatik olarak engellemiş olacak. Google’ın üzerinde çalıştığı bu özelliğin son derece kullanıcı dostu olduğunu söyleyebiliriz. Bildirimlere düzenleme getiren yeni özellik şu an geliştirme aşamasında ve yakın zamanda kullanıma sunulması bekleniyor.

Chrome’da Şifre Koruması Güçleniyor

Chrome’da Şifre Koruması Güçleniyor

Chrome’a gelen bir diğer yenilik ise kullanıcıların güvenliğine yönelik. Chrome’un bir sonraki sunulacak versiyonlarında kullanıcılar şifrelerinin üçüncü parti bir alanda kullanılıp kullanılmayacağı konusunda haberdar olabilecek. Bu sayede herhangi bir hack olayında şifrenin ele geçirilmesi ihtimaline karşı kullanıcı harekete geçebilecek.

Özellikle son yıllarda bilgisayar korsanlarının faaliyetleri nedeniyle yaşanan veri sızıntıları Google’ı bu anlamda önlem almaya yöneltmiş durumda. Veri ihlalleri sessiz sedasız gerçekleşiyor ve kullanıcılar bu durumu anlayana kadar iş işten geçmiş oluyor. Google ise Chrome tarayıcısı ile bu tarz durumlara karşı anında haber vermeyi planlıyor.

Password Leak Detection adı verilen özellik ile Chrome şifrelerin başka bir alanda kullanılması halinde kullanıcıyı uyaracak. Yeni özellik şu an için Canary sürümünde test ediliyor. Google’ın şifrelerin ihali bilgisini nereden alacağı henüz bilinmiyor.

Bu tarz durumlarda Have I Been Pwned adı verilen bir üçüncü parti web sitesinin hizmet verdiği biliniyor. Google bu özelliği Android ve masaüstü platformları için geliştiriyor. Önümüzdeki aylarda şifre koruma özelliğinin Chrome kullanıcılarına dağıtılması bekleniyor. Şifre koruma özelliği ile Chrome’un diğer tarayıcıları kullanan kişileri de kendisine çekmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum