Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Popüler Tarayıcılar Chrome ve Firefox Mağazalarında Veri Sızdıran Eklentilere Rastlandı

İnternet kullanıcılarının en çok ilgi gösterdiği iki tarayıcı Chrome ve Firefox’un uygulama mağazalarında casusluk yapan eklentilere rastlandı.
Popüler Tarayıcılar Chrome ve Firefox Mağazalarında Veri Sızdıran Eklentilere Rastlandı

Günümüzde internet tarayıcılarının rolü çok daha önemli bir hal almaya başladı. Siber saldırganların geliştirdikleri yazılımlara internete açık hemen her ortamda rastlamak mümkün. Bu noktada internet tarayıcılarının güvenli olması son derece önemli olmakta. Kullanıcı istatistikleri baz alındığında Google’ın tarayıcısı Chrome’un pazarın büyük bölümünü domine ettiği biliniyor.

Chrome’dan sonra en çok kullanılan tarayıcı ise Firefox olmakta. Mozila son günlerde Firefox’a yeni güvenlik özellikleri kazandıracak özellikler üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Gelen son haber Firefox’un veri skandalları anında kullanıcıları uyaracağı yönünde olmuştu.

Her ne kadar Google ve Mozilla tarayıcılarının güvenlik seviyesini artıracak çalışmalar yapsa da zararlı yazılımların görülmesine tam olarak engel olamıyorlar. Son olarak iki tarayıcının da uygulama mağazasında casusluk faaliyeti yürüten zararlı yazılımlar tespit edildi.

Tarayıcı Mağazalarında Zararlı Yazılım

Tarayıcı Mağazalarında Zararlı Yazılım

Google ve Mozilla’nın tarayıcıları için sunmuş olduğu eklenti mağazaları mevcut. Şirketler burada yer alacak uygulamaları çeşitli kontrollerden geçirdikten sonra eklenmesine onay veriyor. Ancak bazı yazılımlar var ki bu kontrolleri delmeyi başarıyor ve mağazada yerini alıyor. Washington Post tarafından yapılan bir inceleme iki mağazada da bazı uygulamaların kullanıcı verilerini izinsiz topladığını gösteriyor.

Bu uygulamalar arasında Hover Zoom, SpeakIt!, SuperZoom, SaveFrom.net Helper, FairShare Unlock ve PanelMeasuremente gibi eklentiler bulunuyor. Uzmanlar bu uygulamaları yüklemiş olan kullanıcıları uyarılarda bulunuyor. Söz konusu eklentilerin hepsi Chrome mağazasında erişilebilir durumda. Bu uygulamalardan iki tanesi ise Firefox mağazasında mevcut.

İzinsiz Veri Toplanıyor

İzinsiz Veri Toplanıyor

Durumla ilgili araştırmalarda bulunan güvenlik uzmanı Sam Jadali, söz konusu eklentilerin belirli aralıklar ile kullanıcılardan veri topladığını belirtiyor. Bu uygulamalardan bazıları birkaç ara ile aktif olurken bazıları ise kullanıcı verilerini kesintisiz olarak sızdırıyor. Eklentilerin belirli aralıklar ile çalışıyor olması kullanıcıların durumu fark etmesini zor hale getiriyor.

Söz konusu eklentiler özel bir JavaScript kodu indiriyor ve bu kod ile kullanıcılardan veri topluyor. Arka planda gerçekleşen bu durumu kullanıcının farketmesi ise neredeyse imkansız gibi. Güvenlik uzmanı tespit ettiği eklentilere dair Google ve Mozilla’yı uyardı.

Dev tarayıcıların geliştiricileri ile yapmış oldukları incelemeler sonrası belirtilen uygulamaları mağazalarından kaldırdı. Uzmanlar daha önceden listedeki uygulamaları cihazlarına yükleyen kullanıcıları uyarıyor ve zaman kaybetmeden silmelerini öneriyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum