Yatırım yapmaya başla!

Chrome Kullanıcıları Şüphelendikleri Siteleri Yeni Eklenti ile Google’a Rapor Edecek

Chrome tarayıcısı için geliştirilen yeni eklenti ile kullanıcılar şüphelendikleri sitelere dair Google’a rapor gönderebilecek.
Chrome Kullanıcıları Şüphelendikleri Siteleri Yeni Eklenti ile Google’a Rapor Edecek

Kullanıcıların internette güvenli bir şekilde gezinmesi için kullandıkları tarayıcıların bu imkanı sağlaması gerekiyor. Geliştiriciler ise tarayıcılarının bu anlamda en iyi deneyimi sunması için gerekli özellikler üzerinde çalışıyor. Dünyanın en çok kullanıcı sayısına sahip tarayıcısı Chrome, güvenlik seviyesini artıracak yeni bir eklenti geliştirdi. Geliştirilen yeni eklenti, şüpheli sitelerin kullanıcılar tarafından rapor edilmesinin önünü açıyor.

İnternet gibi büyük bir mecrada kullanıcıların veri güvenliği için risk oluşturan pek çok web platformu mevcut. Bu siteler ile kullanıcıların kişisel verilerine ulaşılabiliyor ve bu yolla dolandırıcılık faaliyetleri yürütülebiliyor. Google, kullanıcıların bu tarz web sitelerinden korumak adına yeni bir eklenti geliştirdi.

Google Şüpheli Sitelerin Peşinde

Google Şüpheli Sitelerin Peşinde

Google’ın geliştirdiği yeni eklenti ile kullanıcıları yasa dışı yollar ile hedef alan sitelerin peşine düşüyor. Yeni eklenti ile kullanıcılar riskli buldukları web sitelerini işaretleyecek ve Google’a bu siteleri rapor edebilecek. Suspicious Site Reporter adı verilen eklenti, girilen siteyi kendisi analiz edecek. İncelenen site eğer bu eklenti tarafından riskli bulunursa kullanıcı uyarılacak. Uyarının güvenlik seviyesi ile renkler ile sınıflandırılmış.

Web siteleri için çeşitli tespitlerde bulunan eklenti ile kullanıcılar diledikleri takdirde Google’a rapor gönderecek. Eklenti adres çubuğunun hemen yanına yerleşecek ve kolay bir şekilde kullanılabilecek. Turuncu bayrak simgesine sahip olacak eklenti, söz konusu sitenin ekran görüntüsünü ve HTML kodlarını Google’a rapor edecek.

Riskli Siteler için Bir Önlem Daha

Riskli Siteler için Bir Önlem Daha

Google, Chrome ile internet ağına bağlayan kullanıcılarının güvenliğini sağlamak adına tüm önlemleri almayı ihmal etmiyor. Geliştirilen eklentinin haricinde tarayıcıya yeni bir güvenlik uyarısı daha eklendi. Çok bilinen popüler web sitelerinin benzer domain adı ile kullanıcıların aldatılmaya çalışıldığı biliniyor. Misal bir kullanıcı google.com yerine go0gle.com adındaki bir domaine gitmek isterse, Chrome bu kişileri uyaracak.

Kullanıcılara bu tarz sitelere gerçekten gitmek isteyip istemediklerine dair bir uyarı gösterilecek. Buna uyarıya rağmen kullanıcılar o siteye gitmek isterlerse devam edebilir. Chrome’un bu eklenti ile rakibi olan tarayıcılardan bir adım öne geçtiğini söylemek mümkün. Suspicious Site Reporter eklentisini Chrome tarayıcısına kurmak isteyenler bu adresten uzantının kurulumunu gerçekleştirebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum