Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Chrome’un Son Android Güncellemesi Kullanıcılara Sorun Çıkarıyor

Google’ın geçtiğimiz günlerde yayınladığı son Chrome güncellemesi sorunlar ile gündeme geldi.
Chrome’un Son Android Güncellemesi Kullanıcılara Sorun Çıkarıyor
Yorum

Chrome tarayıcısının geliştiricisi olan Google, sürekli yeni güncellemeler yayınlıyor ve farklı özellikleri kullanıcılara sunuyor. Son raporlar Chrome’un dünya genelinde en çok kullanılan tarayıcı olduğunu ortaya koyuyor. Yüzde 70’e yakın pazar payı ile tüm rakiplerinin açık ara önünde olan Chrome için geçtiğimiz günlerde yeni bir güncelleme yayınlandı. Yayınlanan güncellemenin başlıca özelliği ise şifre kontrol özelliğinin olması. Bu özellik ile tarayıcı kullanıcıları veri ihlali riskine karşı uyarıyor.

Bununla beraber şifre belirlemek için kullanıcıya en güvenli parolayı oluşturarak yardımcı oluyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Chrome 79 sürümü kısa zaman içerisinde bir sorun ile gündeme geldi. Şirketin yeni tarayıcısı için geliştirdiği bir aracın kullanıcılar için sorun çıkardığı belirtiliyor. Bu sorun tarayıcının Android sürümü ile sınırlı. Google ise kullanıcıları bir süreliğine tarayıcıyı indirmemeleri konusunda uyarıyor.

Chrome 79 Verileri Siliyor

Chrome 79 Verileri Siliyor

Google yeni tarayıcısında kullanıcılara yönelik yeni güvenlik önlemleri aldı. Herhangi bir veri ihlaline karşı kullanıcıları uyaracak şekilde geliştirilen Chrome, bu sefer bazı verileri silmesi ile gündeme geldi. WebView adı verilen bir altyapıda yaşanan sorun ile beraber, bu altyapıyı kullanan uygulamalara dair verilerin silindiği ortaya çıktı. Bu durum hem uygulama geliştiricileri hem de son kullanıcıyı doğrudan etkiliyor.

Uygulamaların depolama için kullandığı WebSQL ve locakStorage’de yaşanan çalışma sorunu nedeniyle pek çok kullanıcının verileri silinmek durumunda kaldı. Uzmanlar silinen verileri geri getirmenin bir yolu olmadığını belirtiyor. WebView altyapısını kullanan internet sitelerinde yaşanan bu sorun nedeniyle veriler bir anda ortadan kayboluyor. Üstelik silinmenin sebebi Chrome olmadığı için verilerin geri getirilmesi mümkün olmuyor.

Google Kullanıcıları Uyardı

Google Kullanıcıları Uyardı

Chrome tarayıcısı bilindiği üzere Chromium altyapısı ile geliştiriliyor ve verilerin silinme işleminde bu yapının da rolü olduğu belirtiliyor. Google konuyla ilgili açıklamasında “Bu sorunu çözmek ve doğru stratejiyi bulmak için tartışıyoruz. Aşağıdaki çözümlerden birini uygulayacağız:

  • Güncellemeye silinen dosyaları yeni konumlarına taşıyarak devam etmek
  • Silinen dosyaları eski konumlarına taşıyarak güncellemeyi geri almak”
    ifadelerine yer verdi.

Şirket açıklamasının devamında “Yakında size hangi stratejiyi seçtiğimizi bildireceğiz. Buna ek olarak bu olaydan etkilenen yazılımlar ve eğer varsa etkilenen kullanıcılar, sürümler de dahil olmak üzere, hakkında bilgi toplamak bizim lehimize olacaktır. Bu sayede güncelleme işleminin ne kadar etkili olduğunu görebileceğiz.” ifadeleri yer aldı. Yazılım devi güncellemenin dağıtımını durdurduğunu ve kullanıcılara yeni çözüm getirilene kadar Chrome 79 sürümünden uzak durmalarını öneriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu