Yatırım yapmaya başla!

Christie’s Müzayede Evinde Satışa Çıkan Efsane İsimlere Ait Eşyalar

Christie’s Müzayede Evinde Satışa Çıkan Efsane İsimlere Ait Eşyalar

Dünya çapında efsaneleşmeyi başarmış olan isimler, bu dünyadan göçüp gittiklerinde arkalarında onları ölümsüz kılacak eserler ve eşyalar bırakırlar. Bu durum sadece insanlarla sınırlı kalmaz. Bazen dünya tarihinde önemli bir yer edinmiş araçlar ve yapılar da yok olup gittiklerinde bünyelerinde barındırmış oldukları ufak tefek eşyalar ve fotoğraflar sayesinde yaşamaya devam ederler. Elbette ki, böylesine önemli parçaların her biri oldukça tanınmış müzelerde sergilenir ya da müzayedelerde yeni sahiplerinin koleksiyonlarını süslemek için satışa çıkarılırlar.

Sinema tarihine damgasını vurmayı başarmış olan Charlie Chaplin’in kemanından, bir trajedi ile dünyanın en bilindik gemisi olarak hayatımıza giren Titanik’in anahtarlarına kadar daha birçok etkileyici öğeyi bulabileceğiniz bu açık arttırma, geçtiğimiz günlerde meraklılarına kapılarını açtı. 1766 yılında James Christie tarafından kurulan Christie’s 250. yıldönümünü olağanüstü parçaları satışa sunarak onurlandırmak istiyor. 6 Ağustos’ta başlayan bu müzayede Eylül ayına kadar ziyaretçilerini bekleyecek. Şimdi dilerseniz Christie’s 250th Anniversary Edition müzayedesinde ön plana çıkan parçalara ve açılış fiyatlarına birlikte bir göz atalım:

5 R.M.S Titanic Gemisinin Asma Kilit Anahtarları

Açılış Fiyatı: 10 Bin Dolar

R.M.S Titanic Gemisinin Asma Kilit AnahtarlarıBirçok filme ve belgesele konu olan R.M.S Titanic ya da bilindik adıyla Titanik, 2 Nisan 1912 yılında tamamlanmıştı. Dönemin en göz alıcı ve en sağlam yolcu gemisi olan R.M.S Titanic, ilk seferini gerçekleştirmiş olduğu 15 Nisan gecesi bir buz dağına çarparak Kuzey Atlantik’in dondurucu sularına gömülmüştü. 1500’den fazla insanın hayatını kaybettiği bu trajedi tarihin en büyük deniz felaketi olarak kabul edildi. Şimdi ise R.M.S Titanic gemisinde bulunan kandillerin bakımından görevli olan Samuel Ernest Hemming’e ait asma kilit anahtarları, Christie’s şirketinin 250. yıldönümü müzayedesini süslüyor.

SATILAN EN PAHALI TİTANİK HATIRALARI İÇİN TIKLAYIN.

4 John Lennon’ın Kol Düğmeleri

Açılış Fiyatı: 15 Bin Dolar

John Lennon'ın Kol DüğmeleriÖldükten sonra bile para kazanan ünlüler arasında yer alan John Lennon, Beatles grubunun en etkili ismiydi. Daha sonra gruptan ayrılarak solo albümler çıkaran Lennon, sevgi ve barış elçisi olarak dünyanın dört bir yanında milyonlarca insana ulaşmayı başardı. 1980 yılında suikast sonucu hayatını kaybeden John Lennon, günümüzde efsaneleşmiş bir Rock’n Roll yıldızı olarak yaşamaya devam ediyor. Halen daha bir efsane olarak anılan Lennon’a ait birçok eşya günümüzde çeşitli müzayedeler sayesinde hayranlarıyla buluşturuluyor. Christie’s müzayedesinde sergilenen ve içerisinde J.W.L (John Winston Lennon) harflerinin kazındığı kol düğmeleri de bu efsanevi yıldıza ait parçalardan sadece bir tanesi.

TÜM ZAMANLARIN EN PAHALI ROCK’N ROLL HATIRALARI İÇİN TIKLAYIN.

3 Margaret Thatcher’ın Zırhlı Jaguar XJ8 Otomobili

Açılış Fiyatı: 33 Bin Dolar

Margaret Thatcher'ın Zırhlı Jaguar XJ8 OtomobiliBirleşik Krallık’ta bir kimyager olarak başladığı macerasını, ülkenin ilk ve en uzun süreli kadın başbakanı olarak tamamlayan ünlü bir isimle yolumuza devam ediyoruz. Bazılarımız onu “Demir Leydi” lakabıyla tanıyabilirler. Soğuk Savaş rüzgarlarının oldukça sert bir şekilde estiği dönemde Birleşik Krallık’ta başbakanlık koltuğuna oturan Margaret Thatcher, belki de siyasi tarihin en önemli politikacılarından bir tanesidir. Elbette ki Birleşik Krallık için böylesine önemli bir ismin korunaklı bir şekilde seyahat etmesi gerekirdi. Bu nedenle Demir Leydi için fildişi renkli deri döşemelerin, DVD oynatıcının da dahil olduğu bir multimedya sisteminin ve araç içi telefonun da bulunduğu zırhlı bir Jaguar XJ8 otomobili tahsis edildi. 4196cc V8 motor ve 6 ileri otomatik şanzıman ile güçlendirilen bu araç, ayrıca titanyum tavan, kurşun geçirmez çelikten meydana getirilmiş gövde, Kevlar alt zemin kaplamaları ve kurşun geçirmez camlar ile de donatılmıştı. Şimdi ise Thatcher’in bu eşsiz otomobili Christie’s müzayedesinde 33 bin dolardan başlayan açılış fiyatıyla satışa sunuluyor.

2 Charlie Chaplin’in Kemanı

Açılış Fiyatı: 132 Bin Dolar

Charlie Chaplin'in KemanıYarattığı Şarlo (Charlot) karakteri ile sinema dünyasına farklı bir boyut kazandıran Sör Charles Spencer Chaplin, aykırı projeleriyle en güzel şekilde döneme imzasını atmayı başarmıştı. Asi Zamanlar, Büyük Diktatör ve Altına Hücum filmleriyle efsaneleşen Chaplin, vefatından iki yıl önce İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından şövalyelik unvanıyla ödüllendirildi. Chaplin’in 1917 yılında gösterime çıkardığı The Vagabond filmiyle özdeşleşen ünlü kemanı Christie’s müzayedesinin en önemli parçalarından bir tanesi olarak sergileniyor.

1 Leica Kameralarının Soyağacı

Açılış Fiyatı: 300 Bin Dolar

Leica Kameralarının SoyağacıAlmanya’nın en köklü optik cihaz ve mikroskop üreticisi olan Leica, 1849 yılından beri sektördeki varlığını sürdürüyor. İlk kamerasını 1914 yılında meydana getiren Leica, geçmişten bugüne birçok ödüllü fotoğrafçının tercih etmiş olduğu markalardan bir tanesidir. 1923 yılından 2006 yılına kadar Leica firmasının oluşturduğu fotoğraf makinelerinin evrimini gözler önüne seren “Leica Kameralarının Soyağacı” adındaki bu çalışma Christie’s müzayedesinin en pahalı öğelerinden biri olarak satışa sunuluyor. Leica markasına ait, M ve R serisi fotoğraf makinelerinin yanı sıra dijital modellerin de dahil olduğu, toplamda 107 makineden oluşan bu çalışma fazlasıyla dikkat çekici görünüyor.

Tarihin saklı kalmış hazinesinden eşsiz parçaları bizlerle buluşturmayı başaran Christie’s müzayedesi açılalı birkaç gün olmasına rağmen dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Birçok efsane ismin, markanın ve tarihe damgasını vurmuş bir geminin kalıntılarını, bünyesinde barındıran bu müzayedede öne çıkan bu parçalardan hangilerine sahip olmak isterdiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum