Yatırım yapmaya başla!

Christian Dior Artık Louis Vuitton’un Oluyor

Lüks çantaları ile göz kamaştıran Louis Vuitton, kırmızı halının vazgeçilmez tasarımcısı Christian Dior'u satın alıyor. İşte moda dünyasının en büyük satın alması ile ilgili detaylar;
Christian Dior Artık Louis Vuitton’un Oluyor

Moda dünyasının iki dev markasından bomba gibi bir haber geldi. Louis Vuitton, Christian Dior’un tamamını satın alacağını duyurdu. Louis Vuitton zaten Dior’un parfüm ve kozmetik ürünlerinin sahibiydi. Şimdi ise lüks giyim markalarına gözü dikti. Bu satın almanın nedenini birçok kaynak, Dior’un pazar payını yeniden arttırarak rekabeti güçlendirmesi karşılığında bir önlem olarak tanımladı.

Louis Vuitton’un sahibi ve Fransız milyarder Bernard Arnault, 41,5 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin 11. kişisi. Moda dünyasındaki hakimiyetini sürdürebilmek için böyle bir adım atması, Christian Dior’un vefat etmesinden sonra tökezleyen markanın sevenleri için iyi bir gelişme oldu.

Louis Vuitton, Dior için Ne Kadar Ödeyecek?

Louis Vuitton, Dior için Ne Kadar Ödeyecek?Dior bünyesinde bulunan bazı şirketleri, daha önce satın alan Louis Vuitton, bu satın almadan kimsenin etkilenmeyeceğini belirtti. Parfüm ve kozmetik birimlerinde olduğu gibi lüks giyim markalarını da bünyesine dahil edeceğini açıkladı. Parfüm ve kozmetik şirketlerini temsil eden % 74’lük hissenin zaten sahibiydi. Geri kalan % 26’lık hisse için de 13,2 milyar dolar ödeme yapacağını belirtti.

13,2 milyar dolarlık satın alma ise moda dünyasının şimdiye kadar gördüğü en büyük satın alma olacağına işaret ediyor. Böylece Dior’un geri kalan giyim, deri ve ayakkabı birimleri de Louis Vuitton bünyesine giriyor. Ayrıca bulundukları sektörün en güçlü markaları birleşmiş de oluyor.

Dior Pazar Hakimiyetini Neden Kaydetti?

Dior Pazar Hakimiyetini Neden Kaydetti?Haute Couture tasarımları ile kırmızı halının vazgeçilmez markası olan Dior, 1946 yılında iş adamı Marcel Boussac desteğiyle kurulmuştu. Markanın altın çağını yaşadığı 1957 yılında ise tasarımcı Christian Dior vefat etti. Bu haberle birlikte marka, tözlemeye başladı. Milenyum sonrasında ise diğer yenilikçi markalara karşı hakimiyetini yavaş yavaş kaybetti.

1980 yılında Louis Vuitton, Dior’un % 74’lük hissesini satın aldı. Bu hisseler, en iyi erkek parfümleri arasında yer alan Dior Homme Intense gibi ürünleri içeriyordu. Ardından Dior, Maria Grazia Chiuri direktörlüğünde gençleşen yüzünü göstermeye başladı. Bu gençleşme ile küllerinden yeniden doğan Dior, lüks giyim pazarındaki rekabete yeniden katıldı. Arnault ise bu atağı hemen değerlendirmek istedi ve Dior’un geri kalan hisselerini de satın aldı. Zaten Louis Vuitton yerçekimine meydan okuyan Flying Tourbillon gibi saatlerle yenilikçi tavrını net bir şekilde göstermişti. Dior gibi güçlü bir markaya tamamen sahip olarak, sektördeki yerini adeta çivilemiş oldu.

Satın Alma Haberi Şirketlerin Hisselerini Nasıl Etkiledi?

Satın Alma Haberi Şirketlerin Hisselerini Nasıl Etkiledi?Bernard Arnault’un Dior’u tamamen satın almasıyla birlikte, Louis Vuitton şirketinin kurumsal yapısının sağlamlaşmasını kolaylaştırdı. Yatırımcıların dikkatinden kaçmayan bu durum, borsadaki hisse performanslarına hemen yansıdı. LVHM hisseleri satın alma haberiyle birlikte % 3,2 oranında değer kazandı. Dior hisseleri ise % 13 oranında dik bir yükseliş kaydetti.

Gerçekleştirilen basın toplantısında Dior’un CEO’su Sydney Toledano, markaların faaliyetlerinin devam edeceğini ve kimsenin bu satın almadan etkilenmeyeceğini belirtti. Aynı zamanda Dior’un kendi tarzının bozulmadan devam ettirileceği notunu da ekledi.

Hem moda hem de dünya markaları arasında sağlam bir yere sahip olan Louis Vuitton, bünyesinde daha birçok ünlü markayı barındırıyor. LVMH şirketi altında; Fendi, Céline, Marc Jacops, Kenzo, Emilio Pucci, Givenchy gibi lüks giyim markaları barınıyor. Ayrıca parfüm, kozmetik, saat, mücevher ve şarap sektörlerinde de güçlü bir yeri bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum