Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CHP’li Karabat: Enflasyonun Tek Haneye İnmesi Mümkün Değil

CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, "Ekonomide hayal satılıyor" diyerek enflasyonun tek haneye inmesinin mümkün olmadığını söyledi. Detaylar haberde...
CHP’li Karabat: Enflasyonun Tek Haneye İnmesi Mümkün Değil
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hükümet yetkililerinden enflasyonun tek haneye düşeceğine yönelik mesajlar verilirken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı  Özgür Karabat, bugün yaptığı yazılı açıklamada konuya yönelik eleştirilen ifadeler kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabat, X hesabından “Ekonomide Hayal Satılıyor, Yılmaz Ve Şimşek Gizli Ajandayı Uyguluyor” başlıklı yazısını paylaştı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in art arda açıklamalar yaparak 2026’da enflasyonun tek haneye ineceğini söylediklerini aktardı.

“Enflasyonun Tek Haneye İnmesi Mümkün Değil”

Bunu yaparken manipüle edilmiş Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini referans aldıklarını kaydetti.

2024’ün ikinci yarısından itibaren baz etkisiyle enflasyondaki artış hızının yavaşlamasının beklendiği, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’ın ve Bakan Şimşek’in bunu başarı olarak aktardığını not etti.

GCM Yatırım Banner

CHP’li Karabat, faiz artırım politikasının TÜİK’in verileri üzerine inşa edildiğini ama vatandaşlar ve yatırımcıların gerçek enflasyona göre hareket ettiğini söyledi.

İnsanların kendilerini enflasyona, değer kaybeden TL’ye ve pahalılaşan ürünlere karşı korumaya aldığını söyledi.

Dış girdiği azaltacak bir üretim reformunun başlatılmadığını söyleyerek, “Halen sıcak paraya el avuç açılıyor. Bu şartlar altında enflasyonun tek haneye inmesi mümkün olmadığını kaydetti.” dedi.

Yunanistan ve Arjantin’in istatistikleri manipüle ederek çok derin ekonomik krize girdiklerini söyledi.

Kronik hale gelen enflasyonun, sürekli dış tehdit algısı ile daha sağcı ve baskıcı bir yönetimin zemini hazırladığını bildirdi. AKP’nin ekonomiyi toparlayamayacağını aktardı. Ekonomik ve siyasi krizlerin aşılamadığı toplumların çoğunlukla daha otoriter yönetimlere mahkum olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.