Yatırım yapmaya başla!

Top Gear Özel İzinle Chiron’un “High Speed” Modunu Açtırdı!Resmiyette dünyanın en hızlı otomobili mi diye karmaşa yaşatan Bugatti Chiron, kendi alanında onu geçmek isteyenlerden çok farklı bir kara taşıtı. Nedenlerine birkaç madde yazılabilir. Birincisi, Koenigsegg gibi hız makinaları yapan şirketten hiza alırsak; Bugatti 8.0L W16 1.500 beygir gibi yazılırken heyecanlandıran motor rakamlarına karşı rakibi 5.0L V8 1.160 beygirle hareket ediyor.

İsveçli firmanın kendini ispatlayacak bir pisti olmadığı için 443 km/h olan maksimum hızı için bir resmi onay olmadı. 8 silindir fazlası bulunan Chiron, konfor kısmında ayrılıyor. Yaşam alanı birçok rakibine nazaran daha premium araçlar yönünde.

Normal şartlarda Bugatti, aracının maksimum hız limitlerini kapatıyor. Yani 407 km/h üzerine çıkmanız imkansız. Aracın kapasitesinin +480 km olduğu söylese de taşıyacak lastik teknolojisinin olmadığı aktarılmıştı.

Chiron Sport ile deneme yapmak isteyen Top Gear, 1.500 beygirin hız anahtarlarını açtırdı. İlginçtir ki Bugatti aracının 420 km’ye çıkabileceğini ancak bu hızın nerede durduracağını bilmediğini iddia ediyor. Chiron Sport’un en yüksek hızını göre bilmeniz için ““high speed” modu manasına gelen şifrenin girilmesi gerekiyor. Girildikten sonra Top Gear gibi 423 km/h sürate araç çıkartılabilir.

Sadece açılan mod en yüksek hızı sağlamıyor. Aracın aerodinamik parçalarının konumlarını da ayarlıyor. Kanat açısı değiştirip aracın sürüş yüksekliği biraz daha düşürülüyor. Kısaca Chiron en yüksek hız için en iyi pozisyona kendini getiriyor.

Dört tekerleğe 8.0L W16 motordan 1.500 beygir ve 1.600 nm tork gidiyor. 2.5 saniyede 100 km işini halleden Chiron, 200 km’yi 6.1 saniyede tamamlıyor. Normal Chiron ile Sport’u arasında farklar bulunuyor. Daha hıza yatkın olan Sport’un amotisörleri yüzde 10 kadar daha sertleştirilmiş.

Arka diferansiyelin biraz daha arka çekildiği ve yeniden ayarlanmış bir direksiyon sisteminden söz ettiler. Tekerlek grubunun hafifletildiği aktarılırken Chiron’da dünyada ilk defa karbon fiber cam silecekleri kullanıldı.

Aynı aktarma organıyla çıkan iki versiyondan Normal olan Spor Nardo pisti turlamasını 5 saniyede kadar geç bitiriyor. Seyrettiğimiz bir otomobil olsa da bizler onu mühendislik şaheseri görüyoruz. Sizi karada en sağlam şekilde 400 km ve üzeri hızlarda o zevki yaşatacak dünyadaki iyi örnek Chiron Sport demek mümkün…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum