Yatırım yapmaya başla!

Chipotle CEO’su Göreve Geleli 1 Sene Olmadan Şirketi Yükselişe Geçirdi

ABD'li dev restoran zinciri Chipotle’nin CEO’su Brian Niccol, yılın CEO’su ifadesiyle tanımlandı. İşte bunun nedeni;
Chipotle CEO’su Göreve Geleli 1 Sene Olmadan Şirketi Yükselişe Geçirdi

Dünyanın en büyük restoran zincirlerinden olan Chipotle’nin CEO’su Brian Niccol, CNN tarafından yılın CEO’su ifadeleriyle tanımlandı. Çünkü Niccol, zor durumda olan şirketin başına geçtiğinden beri işler epey yoluna girdi.

Habere göre Brian Niccol, ünlü restoran zincirinin CEO’luk koltuğuna bu yılın Şubat ayında Steve Ells’in yerine oturmuştu. O dönem müşteriler halen Chipotle’ye karşı tereddütle yaklaşıyordu çünkü 2015 ve 2016 yılının başlarında ABD’nin 14 eyaletinde onlarca Chipotle müşterisi koliform bakterileri sonucunda hastalanmıştı. Ayrıca zincir son birkaç yıl içerisinde pek çok nörovirüs olayı yüzünden eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti.

Fakat Brian Niccol şirkete katıldığından bu yana Chipotle hakkındaki haberler çoğunlukla olumlu olmuştu.

Brian Niccol Chipotle Toparladı Satışlar yeniden yükselmiş ve hisse senetleri bu yıl yaklaşık yüzde 40 seviyesinde artış göstermişti. Bu özellikleri sayesinde restoran zinciri S&P 500 listesindeki en iyi performans gösteren 10 şirket arasına girdi. Brian Niccol de Haziran ayında yatırımcılarla yaptığı görüşme sırasında; “markamızın çevresindeki kültürel öykümüzü değiştiriyoruz” demiş ve insanlara Chipotle’yi neden sevdiklerini hatırlatarak satışları artırabileceklerini söylemişti.

Öte yandan şirketin analistlerle yaptığı üçüncü çeyrek görüşmesinde dijital kelimesinin 41 kez kullanılması gözden kaçmamıştı.

Brian Niccol Chipotle Hisseleri Yükselişe GeçtiZaten restoran zinciri Smarter Pickup Times girişimlerine yoğun bir şekilde yatırım yapmaya devam ediyordu böylece insanlar sipariş vermek için uzun süre beklemek zorunda kalmayacaklardı. İlaveten Chipotle ikinci çeyrekte DoorDash üzerinden teslimat yapmaya başlamıştı ve üçüncü çeyrekte kendi mobil uygulamasıyla internet sitesine teslimat hizmetlerini eklemişti.

Bu yenilikler şirketin üçüncü çeyrek dönemindeki dijital satışlarının yaklaşık yüzde 50 oranında artmasına yardımcı olmuş, bunlar şirketin toplam gelirinin yüzde 10’undan fazlasına tekabül etmişti. Chipotle CEO’su Niccol ayrıca Eylül ayında yeni bir pazarlama stratejisi başlatmış ve firmanın gısa sorununa odaklandığını duyurmuştu.

“Herkes hem tanıyıp hem de telaffuz edebilir” sloganının kullandığı reklamlarda, avokado, domuz eti ve limon suyu da dahil olmak üzere Chipotle’nin malzemeleri vurgulanmıştı. Yeni pazarlama stratejisi ile dijitale yönelik artan baskı karşılığını vermiş, firma son çeyrekte toplam satışlarını yüzde 9 arttırırken en az bir yıldır açık olan restoranlardaki satışlar da yüzde 4.4 seviyesinde artmıştı. Kısacası yeni CEO sayesinde firma bariz bir yükselişe geçti ki bu nedenle de CNN tarafından yılın CEO’su olarak anıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum