Yatırım yapmaya başla!

Chicago FED Başkanı: “ABD Ekonomisi Uzunca Bir Süre Daha Pozitif”

Chicago FED Başkanı Charles Evans, Jerome Powell’ın ABD’nin ekonomik görünümüyle alakalı yorumuyla ilgili olarak dikkat çekici açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Chicago FED Başkanı: “ABD Ekonomisi Uzunca Bir Süre Daha Pozitif”

Chicago FED Başkanı Charles Evans, Jerome Powell’ın dün yaptığı “ABD ekonomisinin görünümü kayda değer biçimde pozitif” açıklamalarıyla ilgili görüş bildirdi. Powell’ın açıklamalarını takiben piyasa gözlemcileri bu pembe tablonun ne kadar daha devam edeceği konusunda tartışırken, Chicago FED Başkanı Charles Evans soruya “uzunca bir süre daha” cevabıyla yanıt verdi.

Ancak Evans, iyimser tablonun uzunca bir süre daha devam etmesinin, faiz oranlarının nötr seviyenin üzerine çıkmasına bağlı olduğunu da söyledi. Ve nötr faiz oranlarını % 3’ün biraz üzerinde olarak tanımladı.

Bugünkü açıklamasında ABD ekonomisinin son derece iyi durumda olduğunu söyleyen Evans, temelleri güçlü, işgücü piyasasını olağanüstü diyerek anlattı.

Chicago FED Başkanı: “ABD Ekonomisinin Pozitif Görünümü Uzunca Bir Süre Daha Devam Edebilir”Gerçekten de işsizlik şu anda son 18 yılın en düşük seviyesi olan % 4 seviyesindeydi, kadrolu iş her ay 200 binden fazla iş eklemişti ve enflasyon FED’in % 2’lik hedef seviyesinden yüksekti. Evans da bu noktada; “enflasyonun % 2’ye kadar çıkması gerektiğini düşünerek uzun zaman harcadım ve işte buradayız” diyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Bence işler gayet iyi gidiyor, bu durum, oranları nötr seviyenin biraz üzerinde tutarak birkaç yıl boyunca devam ettirebilecek bir şey.”

Mevcut politika faiz oranı, % 2 ila 2.5 aralığına çıkartılarak 2008 mali krizinden bu yana en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Chicago FED Başkanı Aralık Ayında Bir Kez Daha Faiz Artırımı Konusunda RahatVe 26 Eylül’de açıklanan son faiz artırımı, FED’in para politikasını normalleştirmeye başladığı 2015’ten bu yana yaptığı sekizinci artıştı. Öte yandan; FED’in bu yıl bir kez daha faiz artırımına gideceği ve 2019’da oranı bir kez daha artıracağı biliniyordu. Neticede Chicago FED Başkanı; Aralık’ta gidilebilecek faiz artırımı beklentisi konusunda çok rahat olduğunu söyledi.

İlave olarak; politika faizinin % 3 ila 3.25 seviyesine çekilmesinin güçlü ekonomi ve iyi enflasyon rakamlarıyla uyumlu olacağını dile getirdi. Uzun vadeli enflasyon beklentilerinin, şu anda biraz fazla düşük olduğunu savunan Evans; geçmişteki gibi federal oranları kısıtlayıcı bir şekilde yükseltmek zorunda olmadıklarını söyledi. Dallas FED Başkanı Robert Kaplan da Evans gibi Aralık ayında bir faiz artırımına daha gidilmesi konusunda rahat olduğunu aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum