Yatırım yapmaya başla!

Charlie Munger: Kaliforniya ile Connecticut Zengin İnsanları Uzaklaştırdığı için Aptal

Warren Buffett’ın başkan yardımcısı ve yatırım ortağı olan milyarder Charlie Munger, verdiği bir röportajda Kaliforniya ile Connecticut için aptal tanımlamasını yaptı. Detaylar şöyle;
Charlie Munger: Kaliforniya ile Connecticut Zengin İnsanları Uzaklaştırdığı için Aptal

Warren Buffett’la birlikte dünyanın en zengin ikilileri arasında yer alan Charlie Munger, Kaliforniya ve Connecticut gibi bazı eyaletlerin zengin insanları uzaklaştırdıkları için çok aptal olduklarını söyledi. Eyaletlerin ya da şehirlerin zengin insanları dışarı çıkarmalarının çok saçma olduğunu dile getiren Munger; “kendi ayağına sıkan pek çok yer var, Connecticut, Kaliforniya ve New York City gibi” ifadeleriyle dikkat çekti.

Amazon’un New York’taki genel merkez planları ışığında bazı şehirlerin ve eyaletlerin zengin bireyler ve işletmeler için vergi yapılarını ve düzenlemelerini daha cazip hale getirmeleri gerekip gerekmediği hakkındaki sorulara cevap veren Munger, Connecticut’ta tüm zenginlerin kovulduğunu, ayrıca Kaliforniya’nın da aynı şeyi yaptığını ki Kaliforniya’yı terk eden birçok zengin insan tanıdığını belirtti.

Warren Buffett’ın milyarder ortağı Munger, bir eyaletin zengin insanları dışarı çıkarmasının aptalca olduğu yönündeki yorumuna gerekçe olarak da şunları söyledi:

Charlie Munger: Kaliforniya ile Connecticut yorumu “Onlar yaşlılar, hastanelerinizi meşgul ediyorlar, okullarınız , polis departmanlarınıza ya da hapishanelerinize yük olmuyorlar. Kim zengin insanları istemez ki?” Bu noktada WalletHub’ın verileri hatırlatıldı çünkü verilere göre Connecticut ile Kaliforniya ülkedeki en yüksek vergi yükünden ikisine sahipti. Kaliforniya’daki yük yüzde 9.57 iken, Connecticut’ta yüzde 10.9’du.

Elbette Kaliforniya, Apple ve Facebook dahil dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyordu.

Charlie Munger: Kaliforniya ile Connecticut En Yüksek Vergilere SahipBu arada Connecticut da Bridgewater Associates dahil olmak üzere dünyanın en büyük hedge fonlarından bazılarına ev sahipliği yapıyordu. Diğer taraftan, son zamanlarda 10 milyon doların üzerindeki gelirler için yüzde 70’lik bir marjinal vergi teklif eden Temsilciler Meclisi Üyesi Alexandria Ocasio-Cortez gibi pek çok milletvekilinin zengin ile fakir arasındaki açığı kapatmak için vergi önerilerinde bulunması da büyük yankı uyandırmıştı.

Fakat 95 yaşındaki milyarder Munger bölünmenin kendi kendine yavaşça yükseleceğini çünkü faiz oranlarının mevcut seviyelerden çok düşük olmasının muhtemel görünmediğini düşündüğünü aktardı. Munger’in görüşüne göre FED’in 10 yıl önce oranları düşürerek ve niceliksel kolaylaştırma önlemleri uygulayarak finansal kriz sırasında varlık fiyatlarını yükselterek yanlışlıkla fakirlere yardım etmek için zenginleri kurtardığını öne sürdü. Ayriyeten buradan kaynaklanan eşitsizliğin kötü niyetli olmadığını ve bir kaza olduğunu ve muhtemelen bir daha olmayacağını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum