Yatırım yapmaya başla!

Düzenleyicisinden Bitcoin Vadelileri için Uyarı: Dikkatli Olun!

CFTC'den özellikle bitcoin alıcıları için önemli bir uyarı geldi. Eğitim çağrısı yapan düzenleyicinin yorumu haberimizde;
Düzenleyicisinden Bitcoin Vadelileri için Uyarı: Dikkatli Olun!

Bu hafta bitcoin için önemli dönüm noktalarından birisi yaşandı ve vadelileri işleme açıldı. Tahmin edildiği kadar büyük ses getirmedi diyebiliriz. Çünkü ilk haberlerin gelmesiyle bitcoin fiyatı rekor üstüne rekor kırmıştı. Hatta CME’nin yanlış paylaşımı sonucunda 8263 dolarlık zirve görülmüştü. Cboe Global Market’ta opsiyon işlemlerine açıldığı ilk gün % 20 oranında değer kazansa bile etkisi uzun sürmedi ve fiyatlar fazla değişiklik kaydetmedi.

Bitcoin vadeli işlemlerinin düzenleyici kurumu CFTC, belli şartlarla işlemlerin yapılmasına izin vermişti.

CFTC Belli Kurallara Göre İşlemlere İzin Verdi

Cuma günü ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından bir açıklama yapıldı ve alıcıların dikkatli olması gerektiği belirtildi. Açıklamasında sanal para işlemlerinin risklerine değindi ve yatırım yapmadan önce mutlaka bilgi sahibi olunması gerektiğini söyledi.

CFTC, yılbaşından bu yana % 1700 civarında yükselen bir varlıkla işlem yapmak isteyenlere eğitim çağrısında bulundu.

Bitcoin % 1700 Yükseldi

Sanal paralarla ilgili çeşitli düzenlemelerin olmasına rağmen geleneksel yatırımcının neye yatırım yaptığını bilmediği konusunda endişeler bulunuyor. CFTC’nin yaptığı uyarı da bunun en yakın göstergesi. Finans dünyasının uzman isimlerinden gelen uyarılar da piyasaya yönelik bir güvensizlik olduğuna işaret ediyor.

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar için balon ve dolandırıcılık tartışmaları da tam gaz devam ediyor.

Kripto Paralar için Endişeler Devam Ediyor

Bitcoin ile ilgili son bir uyarı ise İngiltere’de finans sektörünü denetleyen Finansal Hizmetler İdaresi’nin (FCA) Genel Müdürü Andrew Bailey‘den geldi.

Bailey, bitcoine yatırım yapanların tüm parasını kaybetmeye hazır olmasını söyledi.

Andrew Bailey Uyarı Yaptı

BBC’nin Newsnight programında konuşan Bailey, merkez bankalarının ve hükümetlerin bitcoinin arkasında olmadığına dikkat çekti. Bu nedenle bitcoine yatırım yapmanın güvenli olmadığını belirtti. Bitcoin satın almanın kumar oynamaya benzediğini ve aynı riski taşıdıklarını da sözlerine ekledi.

Bitcoin için “bu bir para birimi değil,” sözlerini kullanan Bailey, regüle edilemediğine dikkat çekti.

Bitcoin Regüle Edilemez

Fiyatlandırma anlamında fazla oynak bir emtia olduğunu belirten Bailey, bir önceki sene yaşananlara bakarak bitcoin yatırımcılarını uyardığını söyledi. Bailey, “bu benim en ciddi uyarımdır” diyerek, endişelerinin büyüklüğünü de anlatmış oldu. Dün litecoinin kurusucu Charlie Lee’den de buna benzer uyarılar gelmişti. Fiyatlardaki değişimler nedeniyle kişilerin ilgisinin arttığı ama bu şekilde hareket etmenin yanlış olduğunu belirtmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum