Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

CFO’ların Çoğu ABD’nin Bir Yıl İçinde Resesyona Gireceğine İnanıyor

Çok sayıda CFO'nun katıldığı bir ankete göre; ABD bir yıl içinde resesyona girecek ve karamsarlık artıyor.
CFO’ların Çoğu ABD’nin Bir Yıl İçinde Resesyona Gireceğine İnanıyor
Yorum

Duke Üniversitesi tarafından 225 mali işlerden sorumlu üst düzey yönetici ile yapılan anket; düşük işsizlik oranına ve güçlü bir tüketiciye rağmen ABD ekonomisinde giderek artan bir karamsarlığın hakim olduğunu gösteriyor.

Her üç ayda bir hazırlanan Duke University/CFO Global Business Qutlook, ABD CFO’larının çoğunluğunun (%53) ülkenin gelecek yılın üçüncü çeyreğinin sonunda resesyona gireceğine inandığı sonucunu ortaya çıkardı. CFO’ların yüzde 67’si 2020 yılının sonunda bir durgunluk görüyor.

Raporun yazarı Duke Üniversitesi Finans Profesörü John Graham, CFO’ların artan karamsarlığına atıfta bulundu.

John Graham CFO Anketi YorumuGraham, “Karamsar bir şekilde büyüyenler, beşe bir farkla daha iyimser olanlara nazaran sayıca fazla sayılıyor,” dedi. Bulgular, Salı günü açıklanan aylık Bank of America/Merrill Lynch Küresel Fon Yöneticisi Anketi’nden çıkan karamsar bir görünüme paraleldir.

100’den fazla küresel yöneticinin katıldığı anket, yüzde 38’inin 2009 yılının Ağustos ayından bu yana en yüksek net durgunluk riski olan gelecek yıl için fazlasıyla karamsar olduğu sonucunu ortaya koydu. Fon yöneticileri, düşük büyüme ve faizler beklemeye devam ediyor. Merkez bankası teşvikinin gerekli olmaya devam edeceğine de inanıyorlar.

Graham, “Neden bu karamsarlığın patlaması? Sadece ABD’de değil, tüm dünyada aşırı belirsizlik şirketler üzerinde ağırlaşıyor ve aşırı belirsizlik elde ettiğinizde küçümseme eğilimi var. Ticaret savaşları bunun bir parçası ama sadece bir kısmı. Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Almanya’nın düz büyümesi var. Çin her zaman biraz gizemlidir; ancak orada kesinlikle daha yavaş bir büyüme var,” ifadelerini kulllandı.

Graham, ABD’nin ekonomik verilerinin güçlü kaldığını kabul etti ve karamsarlığın yüksek olsa da aşırı seviyelerde olmadığı konusunda uyardı.

Ekonomik Veriler GüçlüAncak CFO’lar, güçlü bir ABD’nin kendi başına, günü kurtarmak için yeterli olmayacağını söylüyorlar. Şu anda, dünya ekonomisinin hangi kısmını dünyanın geri kalanını çekecek kadar güçlü olduğunun belirsiz olduğunu da ifade ettiler.

CFO’ların karamsarlığı, FedEx’in yakın geri kalanında rehberliği kaçırdığı ve düşürdüğü Salı kapanışının ardından onaylandığı görülüyor. FedEx Başkan ve CEO’su Frederick Smith, “Performansımız, artan ticaret gerilimleri ve politika belirsizliği nedeniyle zayıflayan küresel bir makro ortamdan olumsuz etkilenmeye devam ediyor,” dedi.

Anketin tek olumlu şeyi ise CFO’ların işe alınmaya devam ettiğini göstermesi olurken, Graham, “Şu anda en fazla fırsata sahip iş başlıkları arasında mühendisler, makine operatörleri, üretim teknisyenleri, tıbbi teknisyenler ve satışçılar var,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu