Yatırım yapmaya başla!

Cezayir Toplantısında Petrol Üretimi Dondurulacak mı?

Cezayir Toplantısında Petrol Üretimi Dondurulacak mı?

Petrol piyasasında yaşanan negatif havanın Haziran ayından bu yana devam etmesiyle birlikte, tehlike giderek artıyor. Özellikle ABD’deki petrol stoklarının sürpriz bir şekilde artış göstermesi ve İran’ın petrol ihracatını astronomik seviyelere kadar tırmandırması, petrol piyasasının dibe çekilmesine neden oluyor. Yaşanan bu gelişmeler sonrası bilindiği üzere, Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC) önümüzdeki ay içerisinde Cezayir’de olağanüstü toplanma kararı aldı. OPEC, Cezayir’de gerçekleştireceği toplantıda; petrol fiyatlarını yeniden istikrara ulaştırmayı hedefliyor.

Hatırlanacağı üzere, yaklaşık iki hafta önce Suudi Arabistan cephesinden Cezayir’de gerçekleşecek toplantıyla ilgili olarak önemli açıklamalar gelmişti. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, o dönem gerçekleştirdiği açıklamada; Cezayir toplantısında petrol piyasasını dengelemek adına OPEC ülkesi üyelerin bir araya geleceğini ve üretimdeki düşüşleri tersine çevirebileceklerini dile getirmişti. Khalid Al-Falih’in iki hafta önceki açıklamarını detaylı olarak bu yazımızda bulabilirsiniz.

Haftanın son işlem gününde ise Suudi Arabistan adına Khalid Al-Falih, yeni açıklamalarda bulundu. Al-Falih’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Üretimin dondurulmasına olumlu bakıyoruz”

Al-Falih bugün gerçekleştirdiği açıklamada; önümüzdeki ay içerisinde Cezayir’de gerçekleştirilecek olan olağanüstü OPEC toplantısının petrolün kaderini belirleyebileceğini söyledi. 2016 yılında ambargoların kaldırılmasıyla birlikte petrol ticaretine sert bir giriş gerçekleştiren İran’ın, toplantıya katılmasını olumlu bulduklarının altını çizen Al-Falih; Cezayir toplantısında üretimin dondurulmasına olumlu baktıklarını dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Al-Falih; üretimin azaltılmasının asla göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Ekim vadeli Brent petrol, haftanın son işlem gününde 15 sent değer kaybetti ve varil başına 49,52 dolar seviyesine geriledi.

Ekim vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI) petrolü ise haftanın son işlem gününde 9 sent değer kaybetti ve varil başına 47,24 dolar seviyesine kadar geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum