Yatırım yapmaya başla!

Cezayir Toplantısına Saatler Kala Petrol Nasıl Seyrediyor?

Cezayir Toplantısına Saatler Kala Petrol Nasıl Seyrediyor?

Petrol piyasası oldukça hareketli günler geçiriyor. Bilindiği üzere petrol piyasasının bu haftaki en önemli gelişmesi; Cezayir’de gerçekleşecek olan OPEC toplantısı. Toplantı öncesi konuşulan en çok merak edilen konu; petrol üretimiyle ilgili bir karara varılıp varılmayacağı yönünde. Vadeli petrol kontratları New York’ta, haftanın ikinci işlem gününde yüzde 1 oranında değer kaybı yaşadı. Hatırlanacağı üzere kontratlar geçen günkü işlemlerde, yüzde 3,3 oranında önemli bir tırmanış gerçekleştirmişti.

Toplantının gerçekleşmesine saatler kala Birleşik Arap Emirlikleri Petrol bakanı Suhail Al Mazroui, önemli açıklamalarda bulundu. Mazrouei’nin açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Petrol üretiminin kesilmesi şu anda tartışma dışı”

Mazroui, Cezayir toplantısı öncesi yaptığı açıklamada; OPEC ülkelerinin ılımlı bir tavır sergilemesi durumunda toplantıda, üretimin dondurulmasına ilişkin bir kararın alınma olasılığının yüksek olduğunu söyledi. Açıklamalarının devamında ise Mazroui, üretimin kesilmesinin ise şu anda tartışma dışı olduğunu ifade etti.

“Petrol fiyatlarının arzulanan seviyeye ulaşması için OPEC ülkelerinin anlaşmaya varması kaçınılmaz”

Melbourne’de IG Ltd. Piyasa Analisti Angus Nicholson, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Nicholson yaptığı değerlendirmede; OPEC’in Cezayir toplantısında petrol üretimiyle ilgili bir anlaşma çıkacağına ilişkin kuşkuların giderek arttığını söyledi. Yine de önümüzdeki aylara ilişkin petrol üretimiyle ilgili olarak bir anlaşmaya varılma ihtimalinin olduğunu belirten Nicholson, 45 dolar civarında önemli bir desteğin bulunduğunu dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Nicholson, petrol fiyatlarının arzulanan seviyeye tırmanması için OPEC ülkelerinin bir anlaşmaya varmasının kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyle;

Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında, haftanın ikinci işlem gününde 45 sent değer kaybetti. Yaşadığı değer kaybı sonrası WTI, varil başına 45,48 dolar seviyesine kadar geriledi. Ancak bu gerilemenin ardından WTI, Hong Kong saati ile 10.39’da varil başına 45,75 dolar seviyesinde dengelendi. Hatırlanacağı üzere WTI, geçen günkü işlemlerde 1,45 dolar değer kazanmış ve varil başına 45,93 dolar seviyesine yükselmeyi başarmıştı.

Kasım vadeli Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, haftanın ikinci işlem gününde 49 sent değer kaybetti. Yaşadığı değer kaybı sonrası Brent petrol, varil başına 46,86 dolar seviyesine geriledi. Hatırlanacağı üzere Brent petrol, geçen günkü işlemlerde 1,46 dolar ya da yüzde 3,2 oranında değer kazanmış ve varil başına 47,35 dolar seviyesine yükselmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum