Yatırım yapmaya başla!

Cezayir Toplantısı Öncesi Khalid Al-Falih Önemli Açıklamalarda Bulundu

Cezayir Toplantısı Öncesi Khalid Al-Falih Önemli Açıklamalarda Bulundu

Yaz aylarının gelmesi ve ABD’de petrol stoklarının sürpriz biçimde giderek tırmanmasına bağlı olarak petrol piyasasında oldukça zor günler geçiriliyor. Hatırlanacağı üzere petrol, bu yılın Ocak ayında son 13 yılın en düşük seviyesi olan 30 doların altına kadar gerilemişti. Petrolün o günlerde bu denli gerilemesinin temel nedeni ise aşırı arz ve İran’a yönelik uygulanan ambargoların kaldırılması olmuştu. Petrolün 30 doların altına indiği günlerdeki yaşananlara buradan ulaşabilirsiniz.

İlerleyen aylarda ise petrol piyasası Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği‘nin (OPEC) üretimi sınırlamasına bağlı olarak yönünü yukarıya doğru çevirerek tırmanışa geçmeyi başarmıştı. Ancak yaz aylarında artan tüketim ve ABD’de açıklanan stoklarda görülen artışa bağlı olarak petrol, yeniden sert düşüşler yaşamaya başladı. OPEC piyasada yaşanan bu düşüşlerin ardından önümüzdeki ay Cezayir’de olağanüstü bir toplantı gerçekleştireceğini açıkladı. Cezayir’de gerçekleşecek toplantı öncesi ise Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih önemli açıklamalarda bulundu. Falih’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Piyasayı dengelemeye çalışacağız”

Khalid Al-Falih bugün yaptığı açıklamada, petrol piyasasında oldukça zor zamanların yaşandığını özellikle ABD’deki stok verilerinin piyasa üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi. Piyasanın dibe çekilmesinin ardından olağanüstü toplantı kararı alındığını belirten Al-Falih, önümüzdeki ay Cezayir’de piyasayı dengelemek adına çalışacaklarını dile getirdi. Petrol stoklarını temizlemenin bir hayli zaman alacağını belirten Al-Falih, piyasadaki geniş kısa pozisyonların fiyatlarının hedef altında kalmasına neden olduğunu vurguladı. Açıklamalarının devamında ise Al-Falih, yatırım ve üretimdeki düşüşleri tersine çevirebilmek adına Cezayir toplantısının oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum