Yatırım yapmaya başla!

Cezayir Görüşmelerinin Resmiyet Kazanacağı Söylentileri Petrolü Nasıl Etkiledi?

Cezayir Görüşmelerinin Resmiyet Kazanacağı Söylentileri Petrolü Nasıl Etkiledi?

Petrol piyasasında bugün oldukça önemli bir gelişme yaşanıyor. Bilindiği üzere Ağustos ayından bu yana, yaz aylarının gelmesi ve küresel arzın giderek artmasına bağlı olarak petrol; oldukça sert düşüşler yaşamıştı. Petrol fiyatlarında görülen sert düşüşler ve üretimde görülen yüksek seyirle ilgili olarak OPEC ülkeleri, önümüzdeki ay Cezayir’de toplanma kararı almışlardı. Ancak bu toplantı gayriresmi olarak gerçekleştirilecekti. Bugün ise Cezayir Enerji Bakanı Noureddine Bouterfa, toplantı öncesi petrol piyasasını derinden etkileyen önemli açıklamalarda bulundu. Bouterfa’nın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“OPEC bakanları bu toplantıyı resmiyete çevirebilirler”

Bouterfa yaptığı açıklamada; OPEC’in önümüzdeki hafta Cezayir’de oldukça kritik bir toplantı gerçekleştireceğini belirterek, bu toplantının OPEC bakanları tarafından resmiyete çevrilebileceğini söyledi. Petrol piyasasını yeniden bir dengeye ulaştırmak adına bir araya gelineceğini dile getiren Bouterfa, üretimi günlük 1 milyon varil azaltmayı hedeflediklerini ifade etti.

Bouterfa’nın açıklamalarının ardından ise petrol piyasasında hareketlilik görülmeye başladı. Haftanın üçüncü işlem gününde vadeli petrol kontratları, New York’ta yüzde 2,5 oranında önemli bir tırmanış gerçekleştirdi.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyle;

Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında, haftanın üçüncü işlem gününde 1,09 dolar değer kazandı. Yaşadığı değer kazanımı sonrası WTI, varil başına 45,14 dolar seviyesine kadar tırmandı. Ancak bu yükselişin ardından WTI, Hong Kong saati ile 10.32’de varil başına 44,82 dolar seviyesinde dengelendi. Hatırlanacağı üzere geçen günkü işlemlerde WTI, 14 sent değer kazanmış ve varil başına 43,44 dolar seviyesine yükselmişti.

Kasım vadeli Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, haftanın üçüncü işlem gününde 69 sent ya da yüzde 1,5 oranında değer kazandı. Yaşadığı değer kazanımı sonrası Brent petrol, varil başına 46,57 dolar seviyesine kadar yükseldi. Geçen günkü işlemlerde ise Brent petrol, 7 sent ya da yüzde 0,2 oranında değer kaybetmiş ve varil başına 45,88 dolar seviyesine kadar gerilemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum