Yatırım yapmaya başla!

Çeyiz Hesabı Yönetmeliği Resmi Gazete’de Yayımlandı

Çeyiz Hesabı Yönetmeliği Resmi Gazete’de Yayımlandı

Nisan ayında gündeme gelen çeyiz hesabına devlet katkısına dair hazırlanan yönetmelik, resmi bir şekilde uygulamaya sokuluyor. Bakanlar Kurulu’nun hazırladığı 14 Aralık 2015 tarihli “Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmeliğe göre bu hizmetten yararlanmak isteyen katılımcılar, birden fazla çeyiz hesabı açamayacak. Ödemeler düzenli şekilde yapılıp alt sınır 100 TL, üst sınır 1000 TL olarak belirlenecek. Aylık ödeme planı seçen birinin, ödemesini bir aydan fazla aksatmama zorunluluğu olacak.

Katılımcılardan 18 yaşın altında olanlar, velilerinin adına bir hesap açtırabilecekler. Bunun yanında Türk Lirası cinsinden bankaların yurt içi şubesine açılacak hesap, “ortak hesap” olamayacak. Yönetmelikte bir dönem içerisinde en fazla iki defa çekim hakkı bulunması maddede yer alıyor. Eğer belirlenen şartların herhangi biri ihlal edilirse; hesap, çeyiz hesabı olmaktan çıkarılıyor.

İlginizi Çekebilir:
“EVET!” Demeden Sorulması Gereken Sorular

Yönetmelikle ilgili en dikkat çekici nokta ise katılımcıların bu haktan yararlanması için 27 yaşını geçmemiş olması gerekiyor. Diğer bir deyişle Çeyiz Hesabı’na Devlet Katkısı Yönetmeliği, 27 yaşına varmadan evlenme zorunluluğu getiriyor.

Katılımcının evlilik tarihinden en az üç yıl önce hesap açıp, düzenli ödeme yapması gerekiyor. Evlilik tarihi geldiğinde ise yapılan birikimin %20’si veya 5 bin lirayı geçmeyecek şekilde devlet katkısından faydalanılıyor. Evlilik yapılıp, aile cüzdanı alındıktan sonra 6 ay içerisinde nüfus müdürlüğünden evlilik belgesi alınıp bankaya gidilecek. Banka yetkilileri gerekli araştırmaları yaptıktan sonra, evlenmiş olan katılımcıya ilgili devlet katkısını yapıp hesabını çeyiz hesabı konumundan çıkaracak.

Denetimi Hazine Kontrolörleri Kurulu tarafından yapılacak olan çeyiz hesabıyla ilgili bankaların yapacağı reklam, ilan, duyuru vs gibi şeylerde “çeyiz hesabı” ibaresinin kullanılması zorunlu olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Evlilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum