Yatırım yapmaya başla!

Yapımı 2019’da Başlayacak olan Polipropilen Tesisi’nde 10 Bin İstihdam Hedefleniyor

Yapımı 2019’da başlayacak ve 2023 yılında faaliyete geçecek olan Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi’ndeki Polipropilen Üretim Tesisi’nde yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlanması planlanıyor.
Yapımı 2019’da Başlayacak olan Polipropilen Tesisi’nde 10 Bin İstihdam Hedefleniyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi’nde yapılacak olan Polipropilen Üretim Tesisi hakkında bilgi verdi. Projenin Çırağan Sarayı’nda yapılan imza töreninde konuşan Varank, tesisin 1,2 milyar dolar yatırım bedeline sahip olduğunu, yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlayacağını, hem ekonomiye olan güveni hem de ülkemizin sunduğu fırsatları göstermesi açısından çok önemli bir örnek olduğunu ifade etti.

Rönesans Holding ve Sonatrach ortaklığında hayata geçirilecek olan projenin, yıllık 1 milyar dolarlık katma değer üretmesi hedefleniyor.

Polipropilen Üretim Tesisi projesinin imza töreninde Bakan Varank, Türkiye’nin kimya sektöründe dünya 14.sü olduğunu söyledi.

Kimya sektöründe 2017 yılında 38 milyar dolarlık ithalat yapıldığını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sadece petrokimya alanında geçen sene 13 milyar dolar dış ticaret açığı verildiğini, bu rakamın imalat sanayinde verdiğimiz dış ticaret açığının %30’una denk geldiğini, ürün bazında en fazla açığı polipropilen ve polietilen türevlerinde verdiklerini dile getirdi.

Ceyhan’da faaliyete geçecek olan proje gibi yatırımların arz güvenliğinin sağlanması, katma değeri yüksek ürünlerin üretimi ve nitelikli istihdam açısından oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Kurulacak fabrikalar sayesinde plastik ve kauçuk sektörünün en temel hammaddelerinin üretilmesi hedefleniyor.

Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nde kurulacak petrokimya tesisleri için yerli ve yabancı yatırımcılarla görüşmelerin devam ettiğini belirten Varank, atılacak olan adımlar sayesinde hem yurt içi üretim kapasitesinin geliştirilmesinin hem de yurt dışına bağımlılığın azaltılmasının amaçlandığını dile getirdi.

Sanayi rekabet gücünün artması için kümelenme oluşumlarını teşvik ettiklerini ve entegre endüstri bölgelerini hayata geçirdiklerini söyleyen Varank, 1.341 hektar alanda kurulacak olan Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi’nin termik santrallere, boru hatlarına ve Yumurtalık Serbest Bölgesine yakınlığı nedeniyle de stratejik bir konumda olduğunu dile getirdi.

Yıllık 1 milyar dolarlık katma değer üretilmesi planlanan projede, 10 bin kişiye istihdam sağlanacak.

Tesisin tam olarak faaliyete geçmesiyle Adana Havaalanı, Mersin Limanı ve demir yolu hatlarına olan yakınlığı ile Türkiye’nin yeni enerji üssü olma potansiyeline sahip olduğunu ifade eden Bakan Varank, bundan böyle ithal edilen kimyasal ürünlerin %80’inin ülkemizde üretileceğini, bölgedeki tüm parsellerin yatırımcılara tahsis edilmesiyle yıllık 1 milyar dolarlık katma değer üretilebileceğini bildirdi.

Ek olarak ulaştırma başta olmak üzere altyapı yatırımları sayesinde yerel potansiyelin ekonomik fırsatlara daha etkin erişiminin sağlanacağı, bu sayede ülkemizin katma değer üreterek büyüyeceği ve makroekonomik temellerini çok daha sağlam dinamikler üzerine inşa edeceğini dile getirdi.

Polipropilen tesisinin çalışmaya başlaması ile birlikte yıllık 2,1 milyon tonluk ithalatın %25’inin karşılanması amaçlanıyor.

Tesisin çalışmalarına 2019 yılında başlanacağı ve 2023 yılında üretime geçmesi planlanırken, yatırımcılar için istikrarlı, öngörülebilir ve kolay iş yapmanın mümkün olduğu bir ortam yaratıldığı belirtildi.

“Yatırımcıyı yönlendirmek, varsa aksayan sorunları çözmek ve uluslararası iş birliklerini daha da geliştirmek temel önceliğimiz.“ diyen Mustafa Varank, önümüzdeki günlerde başka imza törenleri için de bir araya geleceklerini, Türkiye’yi sanayi ve teknolojide lider bir üretim üssü haline getirmek için tüm çabaları ile çalışmalara devam ettiklerini, temel hedeflerinin ise ülkemizi üretken yatırımlarla küresel bir çekim merkezi haline getirmek olduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum