Yatırım yapmaya başla!

Ceyhan’a Kurulacak 10 Milyar Dolarlık Petrokimya Tesisi İlçe İstihdamına Katkı Sağlayacak

TVF dış ticaret açığını azaltmak için öncelikle Adana’nın Ceyhan ilçesinde kurulacak olan petrokimya ve rafineri tesisine yatırım yapacak. Tesisin inşaatı boyunca 10 bin kişiye istihdam sağlanacak.
Ceyhan’a Kurulacak 10 Milyar Dolarlık Petrokimya Tesisi İlçe İstihdamına Katkı Sağlayacak

Petrokimya ve rafineri alanında dışa bağımlılığımızı azaltması amacıyla ülkemizde dev bir proje hayata geçirilmeye hazırlanılıyor. Adana’nın Ceyhan ilçesinde 10 milyar dolarlık petrokimya tesisi kurulacak.

Ceyhan’ın petrokimya üssü olmasını sağlayacak projenin duyurusu geçtiğimiz yıl yapılmıştı. Elde edilen son bilgiye göre ise Türkiye’nin dış ticaretini azaltmak için yatırımlara başlayan Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) ilk sıraya bu projeyi aldığı öğrenildi.

TVF, 10 milyar dolarlık yatırım yaparak, Ceyhan’da dev bir petrokimya ve rafineri tesisi kuracak.

Ceyhan Petrokimya ÜssüKıyı şeridinde, toplamda 14 milyon metrekare alan üzerine kurulması planlanan tesisin inşaat süresi boyunca yaklaşık 10 bin kişi çalışacağı bildirildi. Projenin amacı ise Türkiye’nin bu alanda dışa bağımlılığını azaltarak, dış ticaret açığını en aza indirmek. İnşaatı bitirilip, faaliyete geçtikten sonra ise toplamda 5 bin kişiye sürekli istihdam sağlayacak.

Söz konusu proje Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2020-2022 Yeni Ekonomi Programı kapsamında yer alıyor. Bakanlığın yabancı ve özel sektör sermayesiyle iş birliği içerisinde hayata geçirmeyi planladığı projenin dünyada örnek olarak gösterilen tesisler arasında yer alması hedefleniyor.

Adana’nın merkezine 47 kilometre mesafede bulunan Ceyhan, şehrin merkez ilçeler haricinde en kalabalık nüfusa sahip ilçesi konumunda. Halkın geçim kaynağının çoğunlukla tarım olduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, bu tesisin ciddi anlamda istihdam sağlaması, dış ticaret açığının azaltılmasına yardımcı olmasının yanında diğer bir faydası olarak öne çıkıyor.

Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi’nde; Rönensans Holding 1,2 milyar dolarlık, Erdemoğlu Holding 7,5 milyar dolarlık, CFS Petrokimya 5,3 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. Bakü-Ceyhan boru hattıyla yatırımların odağında yer alan ilçe, bu büyük yatırımlarla birlikte petrokimya üssü olma yolunda adım adım ilerliyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank daha önce yaptığı açıklamada, bölgedeki petrokimya şirketlerini bir araya toplayacaklarını söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum