Yatırım yapmaya başla!

Çevrimiçi Müzik Servisleri Sektörün Yüzde 80’ini Ele Geçirmiş Durumda

Son dönemde Spotify, Apple Music ve benzeri çevrimiçi müzik servisleri, sektörün büyük bölümünü ele geçirmeye başladı.
Çevrimiçi Müzik Servisleri Sektörün Yüzde 80’ini Ele Geçirmiş Durumda

İnternetin hızla yaygınlaşmasıyla beraber kullanıcıları dijital ortamdaki alışkanlıklarında da çeşitli değişikliklere tanık oluyoruz. Bu değişikliklerden en göze çarpanlardan birisi ise kullanıcıların müzik dinleme yolları olmakta. Geçmiş yıllarda müzik dinlemek isteyen kullanıcılar müzikleri cihazlarına indiriyor ya da dinlemek istedikleri albümlerin orjinal CD’sini satın alıyordu.

Ancak son yıllarda Spotify, Apple Music, Fizy, Deezer gibi çevrimiçi müzik platformları hayatımızda yer almaya başladı. Açıklanan raporlar, bu servislerin hızlı bir şekilde yükseldiğini ortaya koyuyor. Bu durum tüketici tarafını memnun ettiği kadar üretici tarafında da fazlasıyla memnuniyet yaratmış durumda.

Dijital Müzik Servisleri Hızla Büyüyor

Dijital Müzik Servisleri Hızla Büyüyor

Gelinen nokta itibari ile çevrimiçi müzik platformları, müzik üreticilerine ve dağıtım şirketlerine, en yüksek geliri sağlayacak güce ulaştı. Kullanıcıların bu servisleri kullanmasında başlıca sebepler arasında, kullanımın çok daha pratik olması, istenilen müziğin kolay bir şekilde bulunması ve olması gerektiği gibi düzenlenmesi gösteriliyor.

Müzik dinleyicilerinin önemli bir kısmı artık albümleri cihazlarına indirmek ya da CD ile sahip olmak yerine, müzik servislerine belirli bir ücret karşılığında ulaşma yolunu seçiyorlar. Son olarak Amerika’da yapılan bir araştırma raporu, müzik servislerinin sağladığı gelirin boyutunu gözler önüne serdi.

Gelirlerin Yüzde 80’i Çevrimiçi Servislerden

Gelirlerin Yüzde 80’i Çevrimiçi Servislerden

Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği’nin son olarak hazırladığı rapor, çevrimiçi müzik servislerinin sektörü ele geçirdiğini ortaya koyuyor. 2018’in ilk yarısı itibariyle yapılan araştırma, çevrimiçi müzik servislerinin sektördeki tüm gelir kaynaklarını geride bıraktığını gösteriyor. Raporda müzik üreticilerin ve dağıtıcıların gelirlerinin yüzde 80’ini bu servislerin oluşturduğu görülüyor.

Yapılan araştırmada ayrıca her ay bir milyondan fazla kullanıcının dijital müzik servislerine ücretli olarak kayıt olduğunu ortaya koydu. Öyle görünüyor ki önümüzdeki dönemde başta Spotify ve Apple Music olmak üzere pek çok çevrimiçi müzik servisi hızla büyümeye devam edecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum