Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cevdet Yılmaz’dan 10 Yıllık Eylem Planı Açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye'yi kritik teknolojilerin üreticisi yapma olunda 10 yıllık eylem planı oluşturduklarını açıkladı. Detaylar;
Cevdet Yılmaz’dan 10 Yıllık Eylem Planı Açıklaması
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye’yi kritik teknolojilerin üreticisi rolüne getirecek inovasyonun önünü açan adımları atmaya kararlılıkla devam edeceklerini belirtti. 2053 hedefi yolunda çığır açıcı hamlelere yoğunlaşacaklarını ve 10 yıllık eylem planı oluşturduklarını açıkladı.

“Gelecek İçin Teknolojiler” temalı 6. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nın açılış töreninde konuşma yapan Yılmaz, ekonomik ve sosyal politikaları güçlü bir şekilde hayata geçirmenin yolunun teknolojik ilerleme ve sürdürülebilir verimlilik artışından geçtiğini ifade etti.

Yapay zeka, robotik üretim sistemleri, otonom araçlar, artırılmış gerçeklik ve nesnelerin interneti gibi çığır açan teknolojik buluşların, iş gücü kapasitesinden işletme ölçeklerine, üretim yapısından zamanın kullanımına kadar birçok alanda dönüşüme yol açtığına dikkat çekti.

Türkiye Yüzyılı vizyonunun, Cumhuriyet’in kazanımları zemininde daha ileri hamlelerin yapılacağı bir dönem olduğunu belirtirken Kızılelma, Kaan, Gökdoğan, Hisar, Atmaca gibi savunma sanayi projelerine, batarya üretiminden elektrikli şarj istasyonlarının yaygınlaşmasına kadar geniş bir alanda teknolojik dönüşümü ifade eden milli yeni nesil otomobil TOGG projesine dikkat çekti.

Cevdet Yılmaz, Verimlilik ve Teknoloji Fuarında Konuştu
Kaynak: X / _cevdetyilmaz

Yakın gelecekte uzaya gönderilecek yerli ve milli uydu TÜRKSAT 6A ile Türkiye’nin ilk insanlı uzay misyonu adımıyla ilerleyen Milli Uzay Programından da bahsetti ve 10 yıllık bir eylem planı ortaya koydukları bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Yılmaz, ayrıca dışa bağımlılığı kritik bir alanda daha ortadan kaldıran siber kümelenmeyi, verimliliği arttırma hedefli model fabrikaları, süper bilgisayar TRUBA’yı ve bu şekilde binlerce projeyi hayata geçirdiklerini aktardı.

12. Kalkınma Planı ve Orta Vadeli Program’da ana eksen olarak dijital ve yeşil dönüşümü gördüklerini söyleyen Yılmaz, önümüzdeki dönemde tüm alanlarda yapısal dönüşümleri gerçekleştirip Türkiye’yi farklı bir lige terfi ettireceklerini belirtti.

“Çığır Açıcı Hamlelere Yoğunlaşacağız”

“Ülkemizi kritik teknolojilerin pazarı değil, üreticisi yapacak inovasyonun önünü açan adımları atmaya kararlılıkla devam edeceğiz ve 2053 perspektifimizde çığır açıcı hamlelere yoğunlaşacağız” diyen Yılmaz, verimlilik ve teknolojinin öneminin altını çizdi.

Türkiye’nin 2053 perspektifindeki “karbon sıfır” bir ekonomi oluşturma hedefi için verimliliğin çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Bundan 21-22 yıl önce 1,2 milyar dolar olan AR-GE harcamalarını günümüzde 12 milyar dolar seviyesine yükselttiklerinden de bahsederken özel sektörün işin içinde olmadığı bir AR-GE faaliyetinin ticarileşemediğini ve katma değere dönüşmediğini ifade etti.

Yılmaz, konuşmasının devamında, Dünya Bankası’yla 450 milyon dolarlık bütçeye sahip Türkiye Yeşil Sanayi Projesi’nin hayata geçirildiğini ve Yatırım Taahhütlü Avans Kredisini (YTAK) güncellediklerini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.