Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cevdet Yılmaz Açıkladı! 2025 ve 2026’da Enflasyon Kaç Olacak?

TRT Haber’e katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ekonomi gündemine yönelik açıklamalarda bulundu ve Türkiye’ye fon akışının arttığını söyledi.
Cevdet Yılmaz Açıkladı! 2025 ve 2026’da Enflasyon Kaç Olacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, katıldığı bir televizyon programında gündeme ve ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu. Gazze’de insanlık dramı yaşandığını ve Batı’nın bu konuda iyi bir imtihan veremediğini vurgulayan Yılmaz, Türkiye’nin tarihsel sorumluluğunu yerine getirdiğini söyledi.

Son 6 aylık dönemin çok yoğun geçtiğini belirtti ve hükümetin önceliğinin milletin önceliği ile her zaman kesiştiğini aktardı. Cevdet Yılmaz, “Ekonomi birinci gündem maddemiz.” ifadelerini kullandı.

2023’ün Şubat ayında tüm Türkiye’nin yüreğini yakan deprem felaketine dikkat çekti ve bununla birlikte ekonominin daha önemli bir hal aldığını paylaştı. Merkez Bankası’nın büyük bir rezerv artışı sağladığını ve yüzde 44’lük bir yükselişe imza attığını dile getirdi. Kur Korumalı Mevduat’ta (KKM) 707 milyar lira düşüşün söz konusu olduğunu ve bu eğilimin sürdüğünü belirtti.

“Fon Akışı Artıyor”

Yılmaz, bu adımların yanında Türkiye’ye dışarıdan fon akışının da arttığını, daha olumlu duruma geldiğini aktardı. Türkiye Yüzyılı’nın yatırımların yüzyılı olacağını vurguladı.

Yatırım ortamını iyileştirmek için çalışmalar yaptıklarını, yeni eylem planı belirlediklerini dile getirdi. Yakın zamanda bunu halkla paylaşacaklarını, amaçlarının doğrudan yatırımlardan daha çok pay almak olduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Milli gelirin tarihte dolar bazında ilk kez 1 trilyon eşiğini aştığını, Türkiye’nin reel ekonomide ve büyümede çok başarılı olduğunu ifade etti. Bu başarıyı enflasyonu düşürerek sürdürmeyi hedeflediklerini paylaştı.

Türkiye’nin sıkıntısının enflasyon olduğunun altını çizdi ve yıllık bazda enflasyonda düşüşün 2024’te görüleceğini dile getirdi. Yıllık bazda enflasyonda düşüşün 2024’te görüleceğini, 2025’te yüzde 15, 2026’da ise tek haneli enflasyona ulaşılacağını söyledi.

Kirada Sınır

Konut kiralarında yüzde 25 sınırlamanın, enflasyonun yüksek olduğu dönemde korumak için alınan tedbirlerden biri olduğunu hatırlattı. Enflasyon düştükçe bu tür tedbirlere ihtiyaç olmayacağını belirtti.

Refah açısından tüketimin olacağını, ancak aşırı ve ithalatı körükleyen tüketimin doğru olmadığını aktardı. Cari açığı düşürecek, katma değeri yükseltecek projelere uygun koşullu kredi vereceklerini ifade etti.

Asgari Ücret

Asgari ücreti geçen yıl yüzde 107 artırdıklarını ve tarihi bir kararla asgari ücreti vergiden muaf tuttuklarını anımsatan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, yeni bir müzakere başladığını söyledi.

İşletmelerle çalışanlar arasındaki dengeyi sağlamak gerektiğini, ana hedeflerinin çalışanları enflasyona ezdirmemek olduğunu savundu.

Yılmaz, imkanları zorlayarak emeklilerin yanında olacaklarını, memur emeklisiyle ilgili toplu sözleşme gereği enflasyon farkı olduğunu bildirdi. Farklı emekli kesimleri arasındaki dengeyi koruyucu yol izleyeceklerini vurguladı.

Ana felsefelerinin vergide adaleti sağlamak olduğunu, kayıt dışılıkla her türlü mücadeleyi vereceklerini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.