Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cevdet Akçay TCMB’nin Enflasyon Hedefi ile İlgili Net Konuştu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay, enflasyon tahmininin iddialı olduğuna ilişkin değerlendirmelere yanıt verdi.
Cevdet Akçay TCMB’nin Enflasyon Hedefi ile İlgili Net Konuştu
HABER GİRİŞ

Bugün yurt içi piyasalar tarafından beklenen yılın ilk enflasyon raporu tanıtımı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan tarafından gerçekleştirildi. Karahan enflasyon hedefler ile uyumlu hale gelene kadar parasal sıkılığın korunacağı mesajını verdi.

Enflasyon raporu sunumunun ardından TCMB Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Enflasyon hedefi ile ilgili Yüzde 38-39 yapsalar daha anlamlı olur” gibi duyumlar aldığını belirten Akçay, “Bizim şu an içinde çalıştığımız sistemde, ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti mevduat faizi linki kopmuş, politika faizi enflasyon linki kopmuş, faiz kur linki kopmuş durumda.” ifadelerini kullandı.

Yedi aydır kopan linkleri tekrar ihdas ettiklerini ve verilerin birikeceğini kaydeden Akçay, “Veriler birikecek. Alan verileri kullanacaksınız, modelleme yapacaksınız. Oradan da 36’dan 38’e çıkma ihtiyacı duyacaksınız, çok zor. Modelleme bilen arkadaşlar beni çok iyi anlayacaktır ki bu çok zor ve hatta imkânsıza yakın.” diye konuştu.

Enflasyon Hedefi Açıklaması

Akçay enflasyonda yüzde 36 hedefini değiştirmekten ziyade o hedefe yakınlaşacak hedefleri devreye sokmanın çok daha anlamlı olduğunu belirterek, “Öbür türlü yaptığınız işe olmayan bir önem atfediyor olursunuz. Bu normalleşme süreci aslında biriken veri ile bağların yeniden kurulması ile modellemede çalışan arkadaşlara uygun ortam sağlayacak. Daha o noktada bile değiliz.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Akçay sözlerini, “Yüzde 36 hedefi iddialı, ama iddiasız hedef koyan merkez bankası bence oksimorondur.” ifadeleri ile sürdürdü. İddialı ama erişilebilir bir hedef, enflasyon beklentilerini aşağı indirmenin, iddiasız ve rahat ulaşılabilir bir hedeften çok daha iyi olduğunu, yaptıkları şeyin doğruluğuna inandıklarını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın