Paylaşım

Çetinkaya’nın İlk TCMB Toplantısına Saatler Kala Neler Yaşanıyor?


 

TCMB Yeni Başkanı Murat Çetinkaya ve yönetiminin ilk toplantısına saatler kala anket sonuçları belli oldu. Piyasaların faiz indirimi beklediği toplantı öncesi yaşanan gelişmeler ve ayrıntılar haberimizde;

Geçtiğimiz gün gerçekleşen devir teslim töreninin ardından Erdem Başçı’nın yerine Türkiye Cumhuriyet Bankası (TCMB) Başkanlığını Murat Çetinkaya resmen devralmış oldu. Çetinkaya’nın başkanlığındaki ilk toplantı bugün öğleden sonra sonuçlanacak. Toplantı öncesi piyasalar yeni bir faiz indirimi beklentilerini giderek kuvvetlendiriyor. Piyasalarda oluşan bu beklentinin nedeni ise Çetinkaya’nın atanma sürecinde hükümet yetkililerinin söylemleri oldu. Yetkililer yaptıkları açıklamalarda küresel krizleri fırsata çevirebilmek ve yatırımcıları Türkiye’ye çekebilmek adına faiz indirimine gidilmesi gerektiğini savunmuşlardı. Hükümet yetkilileri ayrıca açıklamalarında, faiz indirimiyle ilgili Çetinkaya yönetimine güvendiklerini ifade etmişlerdi.

Üst bantta 50 baz puan indirim bekleniyor!

Toplantının sonuçlanmasına saatler kala Bloomberg HT Araştırma Bölümü bir anket düzenledi. Toplamda 25 kurumun katıldığı anketin sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. 7 yabancı ve 18 yerli kurumun katıldığı ankete göre uzmanlar, üst bantta 50 baz puan indirim beklediklerini ifade ettiler. Ayrıca ankete katılan 25 ekonomist arasında yalnızca biri politika faizinde 25 bps indirim beklediğini belirtirken, geriye kalan 24 ekonomist alt bantın sabit bırakılacağını savundu. Bu sonuçlar doğrultusunda politika faizi ve alt bantta değişiklik beklenmezken, üst bantta 50 baz puanlık bir indirim bekleniyor.

Anketin ardından Londra’da bulunan Nomura International Plc Gelişen Piyasalar Strateji Birimi Yöneticisi Tim Ash, TCMB toplantısı öncesi görüş ve düşüncelerini kamuoyuyla paylaştı. Ash’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“25-50 baz puan indirimle TL desteklenebilir…”

TCMB toplantısı öncesi yaptığı değerlendirmede Ash, eski başkan Başçı’nın birçok konuda oldukça parlak olduğunu belirterek; yine de bir merkez bankası temel hedefi olan enflasyon konusunda değerlendirilmesi gerektiğini savundu. Tarih kitaplarının enflasyon konusunda Başçı’yı oldukça sert yargılayacağını belirten Ash, Çetinkaya yönetiminin dikkatle takip edileceğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Ash, toplantıda 25-50 baz puan indirim yapılması durumunda TL’nin desteklenebileceğini ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın