Yatırım yapmaya başla!

Cerablus Operasyonu Piyasaları Nasıl Etkiledi?

Cerablus Operasyonu Piyasaları Nasıl Etkiledi?

Bugün, Türkiye tarihinin en önemli gelişmelerinden biri yaşanıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Suriye’nin Halep kentine bağlı olan Cerablus bölgesinin, Irak ve Şam İslam Devleti‘nden (IŞİD) temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlattı. TSK’nın yanı sıra koalisyon hava kuvvetlerinin de destek verdiği operasyonlarda askeri kaynaklara göre; F-16 tipi savaş uçakları Cerablus ve Keklice bölgesine hava saldırıları düzenliyorlar. Yaşanan bu kritik gelişmenin ardından, yurt içi piyasalar güne dalgalı başladılar.

Hatırlanacağı üzere, yurt içi piyasalar geçen günkü işlemlerde önemli kazanımlar elde etmeyi başarmıştı. Geçen günkü işlemlerde görülen kazanımların temel nedeni ise; TCMB toplantısı öncesi oluşan pozitif havaydı. Borsa İstanbul, TCMB toplantısı öncesi pozitif havanın etkisiyle geçen günkü işlemlere yüzde 0,35 oranında yükselişle 78,222 puan seviyesinden başlangıç gerçekleştirmişti. Dolar/TL ise geçen günkü işlemlerde 2,94 seviyesinde dalgalı bir seyir izliyordu.

Ancak yurt içi piyasalar, bugünkü işlemlerde yönünü aşağıya doğru çevirerek düşüşe geçti. Bugünkü işlemlerde yurt içi piyasalarda görülen değer kayıplarının nedenleri; TCMB’nin geçen gün gerçekleşen Ağustos toplantısı ve bugün başlayan Cerablus operasyonu oldu. TCMB toplantısında Çetinkaya ve yönetimi sıkı duruşunu koruyarak faiz indirimine devam ettiler. Merkez bankası, üst bantta yine yüzde 0,25 oranında faiz indirimine gitti. Marjinal fonlama oranı ise yüzde 8,75’den yüzde 8,50 seviyesine indirildi. TCMB’nin Ağustos toplantısıyla ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde görülen bozulmalar ve jeopolitik riskler yurt içi piyasaları negatif yönde etkiliyor.

Cerablus operasyonun etkisiyle, haftanın üçüncü işlem gününe Dolar/TL yükselişle başlangıç yaptı. Dolar/TL bugüne 2,9680 seviyesinde başlangıç gerçekleştirdi. Böylelikle Dolar/TL’de yaklaşık iki haftanın en yüksek seviyesi görülmüş oldu. Şu saatlerde ise Dolar/TL 2,9582 seviyesinde seyrediyor. Borsa İstanbul 100 Endeksi (BIST 100) haftanın üçüncü işlem gününe 1042 puan düşüşle 76,290 puan seviyesinden başlangıç gerçekleştirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum