Yatırım yapmaya başla!

Cep Telefonu Fiyatları Artıyor: Yeni Ek Vergi Geldi

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karar ile beraber cep telefonlarına yüzde 1 oranında ek vergi geldi.
Cep Telefonu Fiyatları Artıyor: Yeni Ek Vergi Geldi

Akıllı telefonlar her yıl daha fazla kişi tarafından kullanılır hale geliyor. Pek çok üretici kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik olarak farklı seviyelere hitap eden mobil cihazlar geliştiriyor ve satışa sunuyor. Ülkemizde de cep telefonu kullanımı son derece yaygın ve iletişimde ilk seçenek olarak kullanılıyor. Bilindiği üzere cep telefonlarının yurt dışından gelmesi ile beraber bir dizi vergi yaptırımı söz konusu oluyor.

Geçtiğimiz günlerde telefon fiyatlarının artmasına neden olacak pek çok vergi e ücret artırımı haberi gündeme gelmişti. Artan fiyatlar sonrası insanlar cep telefonlarını daha ucuz olması için yurt dışından getirmeye başlamıştı. Tabi bu telefonların ülkemizde kullanılması için IMEI kaydının yapılması gerekiyor. Geçtiğimiz aylarda IMEI ücretlerinin de bu çerçevede artırıldığı açıklanmıştı. Bugün yaşanan bir gelişme ise cep telefonlarına yeni bir verginin daha geldiğini ortaya çıkardı.

Cep Telefonlarına Ek Vergi

Cep Telefonlarına Ek Vergi

Haberturk’te yer alan habere göre Kültür ve Turizm Bakanlığı, fikir ve sanat eserlerinin çoğaltılması amacıyla kullanılan ürünler listesine cep telefonlarını da ekledi. Yapılan bu değişiklik ile beraber önümüzdeki günlerden itibaren cep telefonlarında yüzde 1 oranında ek vergi uygulanması söz konusu olacak. Uygulamadan ülkemizde üretilen ve yurt dışından ithal edilen tüm cep telefonları etkilenecek.

Açıklamaya göre ithalat için ‘CIF bedeli’ yerli üretimde ise ‘imalat bedeli’ adı altında yüzde 1 vergi yükümlülüğü getiriliyor. Yeni vergi uygulamasının 19 Mart 2020 tarihinden itibaren geçerli olacağı belirtildi. Fikir ve sanat eserlerinin çoğaltılmasına yönelik cihazlardan 2012 yılından bu yana belirli oranda bir vergi kesintisi yapılıyordu. Bu ürünler arasında CD, DVD, USB bellek gibi cihazlar halihazırda yer alıyordu. Yapılan düzenleme ile bu ürünlere cep telefonları da eklenmiş oldu.

Cep telefonlarından alınan vergiler ÖTV, KDV, TRT Bandrolü olarak sıralanıyor. Bu vergiler arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kesintisi de yer alacak. Artan vergiler ülkemizde özellikle üst seviyeye hitap eden amiral gemisi modelleri satın almayı oldukça zor bir hale getiriyor. Samsung, Huawei, Apple gibi şirketlerin üst seviye telefonlarının 10 bin TL’yi geçtiği biliniyor. Fiyatın yüksek olmasında dolar kuru başta olmak üzere uygulanan vergiler büyük rol oynuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum