Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cep Telefonu, Elektronik ve Beyaz Eşyada Taksit Sayısı Artırıldı

Ticaret Bakanlığı’nın yönetmelikte yapmış olduğu değişiklik ile cep telefonu, elektronik ve beyaz eşya ürünlerinin taksit sayısı artırıldı. Yeni yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.
Cep Telefonu, Elektronik ve Beyaz Eşyada Taksit Sayısı Artırıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı, Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliği’ne yönelik yeni düzenleme yaptı. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenleme ile tüketiciye yönelik pek çok üründe taksit sayılarına artış gerçekleşti. Taksit artışından etkilenen ürünler arasında özellikle cep telefonları dikkat çekiyor. Bununla beraber elektronik ve beyaz eşyada taksit sayılarında artış oldu.

Bugüne kadar olan düzenleme, “Birinci fıkradaki süre; ses ve görüntü sistemleri satışları ile fiyatı üç bin Türk Lirasının üstünde olan televizyon satışlarında üç ay, bilgisayar ve tablet bilgisayar ile fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonu satışlarında altı ay, fiyatı üç bin Türk Lirasının altında olan televizyon satışlarında dokuz ay olarak uygulanır.” şeklindeydi.

Ticaret Bakanlığı’ndan Yeni Düzenleme

Ticaret Bakanlığı’ndan Yeni Düzenleme

Yapılan yeni düzenleme ile elektronik, cep telefonu ve beyaz eşya ürünlerinin taksit sayısında artış oldu. Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik kapsamında yapılan değişiklik, bazı ürünlerde taksit artışını ön görürken, basılı ve külçe halinde olmayan kuyum satışına da dört aya kadar taksit imkanı sağlıyor. Bunun harici kuyum satışlarında ise taksitlendirme yapılmayacak.

Bakanlığın düzenlemiş olduğu yönetmelik bugün itibariyle Resmi Gazete’de yayımlandı. Yapılan duyuruya göre “Video, kamera ve ses sistemi gibi elektronik eşya ve tablet bilgisayar satışları ile fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirası’nın üstünde olan televizyon ve cep telefonu satışlarında altı ay, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve elektrikli ev aletleri gibi elektrikli eşya satışları ile mobilya satışlarında on sekiz ay olarak uygulanacak.” ifadelerine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Yapılan düzenleme ile piyasadaki ticari hareketlilikte artış yaşanması tahmin ediliyor. Geçtiğimiz dönemde yapılan taksit sınırlamaları ile tüketici harcamalarında gözle görülür düşüş gerçekleşmişti. Resmi Gazete’de yayımlanması ile yürürlüpğe giren yönetmeliğin hükümleri Ticaret Bakanı tarafından yürütülecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.