Yatırım yapmaya başla!

Hem CEO Hem Yönetim Kurulu Başkanı Olan Zuckerberg’e Karşı İsyan Başladı!

Facebook’a yaklaşık 3 milyar dolarlık yatırım yapan hissedarlar Mark Zuckerberg’in istifasını istiyor. İşte ayrıntılar…
Hem CEO Hem Yönetim Kurulu Başkanı Olan Zuckerberg’e Karşı İsyan Başladı!

Facebook’a yaklaşık 3 milyar dolarlık yatırım yapan bir grup hissedar, Mark Zuckerberg’in başkanlık görevini bırakmasını istiyor. Business Insider’in konuştuğu 6 yatırımcıdan alınan bilgilere dayanan iddialara göre skandaldan bu yana Facebook destekçileri arasında inanılmaz bir huzursuzluk var ve yatırımcılar sorunun çözümünü Zuckerberg’i devirmeye bağlıyor.

İşte bu nedenle de Facebook’a aynı anda hem CEO’luk hem de yönetim kurulu başkanlığı yapan Mark Zuckerberg’in görevden ayrılması gerektiği savunuluyor. Şirketin yaklaşık 3 milyar dolarlık hissesine sahip olan yatırımcı grubu, Zuckerberg’i başkanlık koltuğundan kaldırmak ve onun güç tabanını parçalamak için harekete geçiyor.

Business Insider’in yaptığı habere göre Facebook’un 6 yatırımcısı, Mark Zuckerberg’i devirmek için harekete geçti.

Facebook Hissedarları Mark Zuckerberg’i Başkanlık Koltuğundan Kaldırmak İstiyor!Facebook’un yönetim şekli konusunda giderek daha çok endişelenen yatırımcı grubu, şirketin 2012’de halka arz edildiğinden bu yana hissedarların hiç bu kadar öfkeli olmadıklarını dile getirdi. Hissedarların seçim müdahalesinden Cambridge Analytica skandalına varana kadar bir dizi felaketi hayal kırıklığı içinde seyrettiğini belirten asi grup, bu krizlere şirketin çalışma şeklinin neden olduğunu iddia etti.

Ve topluluk; “Konular düzgün bir şekilde ele alınmıyor çünkü Mark Zuckerberg’in hem CEO hem de başkan olması, onun dokunulmaz kılıyor” şeklinde görüş bildirdi.

Mark Zuckerberg Aynı Anda CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı Görevlerini YürütüyorDiğer taraftan; yatırımcılar pek çok cephede radikal değişim isteseler de iki ana konuda hemfikir olmaları dikkat çekti. Bunların ilki, Zuckerberg’in yönetim kurulu başkanlığından ayrılarak görev için bağımsız bir yöneticinin işe alınmasıydı. İkincisi ise Facebook’taki hisse yapısının değiştirilmesiydi çünkü mevut yapı Zuckerberg ile onun üst düzey ekibine çok fazla güç katıyordu.

Gerçi bağımsız hissedarların çoğu, Facebook’un son 2 toplantısında bu amaçlara ulaşmak için verilen teklifin lehinde oy vermişti ama bir sonuç alınamamıştı.

Hissedarlar Zuckerberg'i Devirmek İstiyor Ayrıca bu yılki bir toplantıda Zuckerberg şirketi diktatörlükle yönetmekle suçlanmış, hatta bir hissedar toplantıdan kovulmuştu. Neticede; Mark Zuckerberg’in kimseye hesap vermemek zorunda olmamasına pek çok hissedar tepki gösterdi ve göstermeye de devam ediyor. Onlardan bir tanesi de Facebook’a 35 milyon dolarlık yatırım yapmış Michael Frerichs.

Keza Frerichs konuyla ilgili açıklamasında; Zuckerberg’in kimseye karşı sorumlu olmadığını vurgulayarak; “o kendi kendinin patronu ve bu yöntem açıkça yürümüyor” demişti. Kısacası; Mark Zuckerberg Facebook’u tıpkı Jeff Bezos’un Amazon’u yönettiği gibi yönetiyor ve o da Bezos gibi bu gücünden dolayı eleştiri oklarının hedefi oluyor. Ancak gördüğü tepkilere rağmen Zuckerberg, hiçbir görevinden vazgeçecek gibi durmuyor…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum