Yatırım yapmaya başla!

Cengiz Holding 10 Bin Kişilik İstihdam Hedefliyor!

Cengiz Holding Genel Müdür Yardımcısı Murat Ergönül, Eti Bakır ve Eti Alüminyum'a 2023'e kadar yapılacak 1 milyar dolarlık yatırım sayesinde, toplamda 10 bin kişiye istihdam sağlamayı hedeflediklerini söyledi.
Cengiz Holding 10 Bin Kişilik İstihdam Hedefliyor!

İstanbul Havalimanı’nda yapılan ilk yurt dışı seferi olan Kıbrıs uçuşuna katılan ekonomi temsilcileriyle bir araya gelen Cengiz Holding Genel Müdür Yardımcısı Murat Ergönül, 2023 yılı planlarına dair açıklamalarda bulundu. Eti Bakır ve Eti Alüminyum’a 1 milyar dolarlık yeni yatırım yapılacağını belirten Ergönül, bu sayede sanayi tesislerindeki toplam istihdamın 10 bin kişiye ulaşmasını hedeflediklerini söyledi.

Murat Ergönül, Cengiz Holding’in Eti Bakır ve Eti Alüminyum’a 10 yılda, 1 milyar 175 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirtti.

Bu iki firmanın tesislerinde 5 bin kişiye yakın istihdam sağladıklarını dile getiren Ergönül, 1,2 milyar dolar yatırımla Mardin’de Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri inşa ettiklerini, yıl sonunda bu yatırımın çalışmalarının tamamlanarak faaliyete girmesini planladıklarını söyledi. Mardin’de alınacak olan 1.500 kişi ile sanayi şirketlerindeki toplam istihdamın 6 bin kişiyi aşacağını, Eti Bakır ve Etü Alüminyum’a 2023 yılına kadar yapılacak olan 1 milyar dolarlık yatırımla da toplamda 10 bin kişiye istihdam sağlanacağını sözlerine ekledi.

Mardin’de entegre tesislerinin tam kapasite hizmete girmesiyle 1 milyar 420 milyon dolarlık cari açık ikamesine ulaşacaklarını söyledi.

Türkiye’nin cari açığının 50-60 milyar dolar olarak göz önüne alındığında, Cengiz Holding’in bu rakamın %4’ünü karşılamış olacağını ifade eden Ergönül, şirket olarak hayata geçirdikleri diğer projeler hakkında da bilgi verdi. Seydişehir’de kurulu olan Eti Alüminyum’un cevherden alüminyum üreten Türkiye’nin tek tesisi olduğunu, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ve iki yeni stratejik ürünle 560 milyon dolar daha yatırım planladıklarını, stratejik ürünlerde kimsenin teknoloji paylaşmadığını, bu nedenle de her ülkenin kendisinin geliştirmek zorunda olduğunu bildirdi.

Yapılan yatırımlar ve çalışmalar sayesinde, kapanma aşamasında olan Eti Bakır’ı Türkiye’nin en büyük şirketleri arasına soktuklarını söyledi.

Murat Ergönül yaptığı açıklamada; “Eti Bakır Samsun fabrikasının bacasından çıkan sülfürik asit gazı, bölgedeki tütünü tarlada yaktığı için devlet her yıl yüklü miktarda tazminat ödemek zorunda kalıyordu. Tazminatlar çok büyük rakamlara ulaşınca fabrika, tütün mevsiminde 3 ay kapanmaya başlamıştı. Böyle bir dönemde aldığımız Eti Bakır, yapılan yatırımlarla sanayinin yıldızı oldu.” şeklinde konuştu.

EMTİA FİYATLARI HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Köylülerin tütününü yakan ve özelleştirildiği sene 100 milyon lira eden fabrikayı yeniden ayağa kaldırmanın ilk adımının sülfirik asitten kurtulmak olduğunu, bu doğrultuda arıtma tesislerinin yenilendiğini ve söz konusu gazın fabrika bacasından salınımının engellendiğini açıkladı.

Cengiz Holding Genel Müdür Yardımcısı Ergönül, Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri’nin 1 milyon 580 bin metrekare alana kurulduğunu belirtti.

Bu tesislerin 5 ana ve 12 yardımcı üniteden oluştuğunu, projenin yapım aşamasında 22 ülkeden 285 mühendisin, Türk mühendisleri ile birlikte çalıştığını söyleyen Ergönül, burada akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve elektrikli arabalar gibi birçok teknoloji ürününü çalıştıran bataryaların ana maddelerinden kobaltın üretiminin de gerçekleştirildiğini dile getirdi. Tonu 75 bin dolar seviyesinde olan kobalt üretiminin geçen yıl %1 azalarak 110 bin ton olarak gerçekleştiğini, yerli otomobilini yapmaya hazırlanan Türkiye’nin bu sayede kobalt ile sıkıntı yaşamayacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum