Yatırım yapmaya başla!

İsrail Merkezli Cellebrite iPhone ve iPad Şifrelerinin Kırılabildiğini İddia Etti

Kullanıcı güvenliğine verdiği önem ile bilinen Apple için İsrailli bir şirket çarpıcı açıklamalarda bulundu.
İsrail Merkezli Cellebrite iPhone ve iPad Şifrelerinin Kırılabildiğini İddia Etti

Sektörün önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, hem masaüstü hemde mobil cihazlar ile pazarda büyük paya sahip. Apple’ın hem geliştirdiği ürün hem de yazılımlar ile diğer firmalara göre kullanıcı güvenliğine büyük önem verdiği biliniyor.

Cihazlara tanımlanan şifreleri istihbarat şirketleriyle bile paylaşmayan Apple, bu anlamda önemli bir itibara sahip. Anca bir güvenlik şirketi iPhone ve iPad cihazlar üzerinde yaptığı çalışmalar sonrası Apple’a bir dizi uyarılarda bulundu. İsrail merkezli güvenlik şirketi Cellebrite, milyonlarca Apple kullanıcısının dikkatini çekecek çarpıcı iddialarda bulundu.

Gizlilik ve güvenlik denildiğinde akla ilk gelen şirketlerden biri olan Apple için iPhone ve iPad cihazların o kadar da güvenli olmadığı iddia edildi. Cellebrite, Apple ürünlerinin şifrelerinin kırılabildiği konusunda teknoloji devini uyardı.

İsrail Merkezli Şirketten Apple’a Güvenlik Uyarısı

İsrail Merkezli Şirketten Apple’a Güvenlik Uyarısı

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcı iPhone ve iPad cihazlara sahip. Üstelik bu cihazlarda depolanan kişisel veriler nedeniyle kullanıcı güvenliği son derece büyük bir öneme sahip. Geçtiğimiz günlerde Apple CEO’su Tim Cook, dünya genelinde 1.4 milyar iPhone ve iPad kullanıcısı olduğunu söylemişti. Cellebrite ise iPad ve iPhone’ların şifrelerinin bazı yöntemler ile kırılabildiğini söylüyor.

Bu açıdan bakıldığında 1.4 milyar kullanıcının cihazlarının güvenlik riski altında olduğunu söylemek mümkün. Şirket açıklamasında detaylı verilere yer verdi. Cellebrite özellikle iOS 12.3 sürümüne sahip iPhone ve iPad ürünlerinin risk altında olduğunu belirtiyor ve bu cihazların sahip olduğu kilidinin bir şekilde açılmasının mümkün olduğunu söylüyor.

Başka Telefonlarda da Risk Altında

Başka Telefonlarda da Risk Altında

Cellebrite, Apple ürünlerinde gördüğü güvenlik riskinin başka akıllı telefon modellerinde de söz konusu olduğunu söylüyor. Bunun sebebi ise yeni nesil akıllı telefonların büyük bölümünde UFED Premium adlı bir sistemin olması. Bu sistem sayesinde iOS 12.3 işletim sisteminin şifresini kırmak ve veri sızdırmak mümkün oluyor. Ancak bu sisteme sahip firma Apple değil.

Güvenlik şirketi piyasada bulunan Huawei Samsung, LG, Motorola ve Xiaomi gibi pek çok akıllı telefon modelinde benzer altyapının bulunduğunu belirtiyor. Bu sistem sayesinde resmi kurumlar kilitli cihazların içerisindeki veriye ulaşabiliyor. Üstelik UFED Premium sisteminin bu yıl yayınlanacak olan Android Q’da kullanılabilir olacağı belirtiliyor. Dolayısıyla pazardaki telefonların çok büyük bir bölümünde verilere izinsiz ulaşımın mümkün olduğunu söylemek mümkün.

Apple ve Google ise bu konuda henüz herhangi bir açıklama yapmış değil. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda FBI bir cinayetin aydınlatılması adına Apple’dan talepte bulunmuş, şirket iPhone 5C’nin kilidini kaldırmıştı. Sistem sadece resmi kurumlara özel işliyor olsa da, verilerin bu şekilde açık edilmesi kullanıcı tarafında pek çok karşılanmıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum