Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çelik’ten Tahıl Koridoru Açıklaması: Türkiyesiz Çözüm Mümkün Değildir

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Sözcü Çelik'in açıklamasından öne çıkanlar şöyle...
Çelik’ten Tahıl Koridoru Açıklaması: Türkiyesiz Çözüm Mümkün Değildir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, düzenlenen Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı sonrası kameraların karşısına geçti.  Sözcü Çelik’in gündeminde, Karadeniz’de oluşturulacak olan tahıl koridoru konusu vardı.

Çelik tahıl koridoru ile ilgili, Türkiyesiz meselelerin çözülmesinin söz konusu olmadığını belirterek, “Tahıl koridoru meselesi Cumhurbaşkanımızın gösterdiği dirayetle çözülmüştür. Rusya-Ukrayna’nın bir araya getirilmesi. Türkiye’nin içinde bunu küçümseyenler oldu. Astana Zirvesi’nin tahıl zirvesinin öncesinde gerçekleşmesi de gıda krizinin çözülmesine ön bir çalışma oluşmasına olanak sağladı.” açıklamasında bulundu.

İdlib ve Münbiç’te çeşitli olaylar olduğunda çözümlerle ilgili olarak anlaşmazlıklar olduğunu belirten Çelik, “Buna rağmen Astana Zirvesi çerçevesinde bunların korunması teşkil edildi ve zirve devam etti. Bütün bu eleştirilere cevap olarak; Astana Zirvesi’nin yaşatılması yönündeki kararlılığımız son derece açıktır.” diye konuştu.

Suriye’nin Toprak Bütünlüğü ve Terör Örgütleri

Türkiye’nin Suriye’de siyasi çözüm için büyük güç sarf ettiğini belirten Çelik, terör örgütleri ile ilkeli olarak mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması için Türkiye’nin elinden geleni yaptığını kaydeden Çelik, “Bunun tersini söyleyenler terör örgütlerinin peşinden koşmaktadır. Bu tablo bölgeyi karıştırmasına rağmen Türkiye bölgenin meşru güvenlik sağlayıcısı olduğunu net bir şekilde göstermiştir.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin geçmişte çok sayıda provokasyonla karşılaşmış deneyimli bir ülke olduğunun altını çizen Çelik, TSK’nın sivillere karşı bir eylemde bulunmaması için dünyanın en hassas ordusu olduğunu ve en zor koşullarda bile bu hassasiyetin gösterildiğini söyledi.

Yunanistan ve Ermenistan Açıklaması

Ak Parti Sözcüsü Çelik ayrıca Yunanistan’ın Türk azınlığa ait 4 okulu kapattığını belirterek, bunu insan hakları ihlali olduğunu vurguladı.

Ermenistan görüşmelerine de değinen Çelik, sözler tutulduğu sürece bölge barışına katkı sağlanacağını söyledi. Türkiye-Azerbaycan arasındaki mutabakatın yürütüldüğünü belirten Çelik, “Geçmişte Ermenistan’ın bu normalleşmeye katılmasını, bazı devletler Ermenistan’ın kendi güdümünde devam etmesi için sabote etmişlerdi.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.