Yatırım yapmaya başla!

Çelik Üretimi Tarihinin En Yüksek Seviyesine Ulaştı!

İç pazardaki talebin ve küresel piyasalardaki tüketimin artması ham çelik üretiminde rekor seviyelere ulaşılmasını sağladı. İşte detaylar...
Çelik Üretimi Tarihinin En Yüksek Seviyesine Ulaştı!

Türkiye ham çelik üretiminde tarihi rekoru gördü. 2017 yılında üretilen çelik, bir önceki yıla göre %13,2 artış gösterdi ve 37,5 milyon tona yükseldi.

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) verilerinden derleyerek hazırladığımız habere göre, çelik üretiminde tarihi rekor seviyelere ulaşılırken, kapasite kullanım oranlarında da ciddi bir artış meydana geldi.

TÇÜD verilerine göre, 2017 yılı sonu itibariyle nihai mamul çelik tüketimi %5,8 artarak 36,1 milyon tona yükseldi.

Söz konusu dönemde ham çelik üretimi %13,2 artışla 33 milyon 163 bin tondan, 37 milyon 524 bin tona yükseldi. Bu seviye tarihinin en yüksek üretimi olarak kaydedildi. Yine geçtiğimiz yıl sonu itibariyle, dış satım miktar bazında %8,4 arttı ve 18 milyon 323 bin tona, değer bazında %24,1 arttı ve 13 milyar 389 milyon dolara çıktı.

Canlı Emtia Fiyatlarını Takip Etmek için Tıklayın!

Ham çelik sektörü, 2017 yılını 1 milyar dolara yakın dış ticaret fazlasıyla tamamladı.

Söz konusu dönemde ithalat miktar bazında %6,8 azaldı ve 16 milyon 339 bin tona geriledi. Değer bazında bakıldığında %13,6 artarak 12 milyar 385 milyon dolara çıktığını görmekteyiz. Bu rakamlar doğrultusunda, ihracatın ithalatı karşılama oranı %108 seviyesine yükselmiş oldu.

Geçtiğimiz yıl iç piyasada meydana gelen canlanmanın ve küresel piyasalardaki tüketimin, üretimde rekor seviye getirdiği bildirildi.

TÇÜD Genel Sekreter Vekili Gazi Bilgin tarafından yapılan açıklamaya göre geçen yıl Nisan ayından sonra iç pazarda çeliğe olan talep arttı. Buna bir de küresel piyasalardaki talep artışı eklenince üretimde rekor seviyelere ulaşıldı.

Bilgin, iç piyasada talebin artmasını inşaat sektörüne bağlarken, artık çelik sektöründe önemli bir tedarikçi olma yolunda ilerlediklerini ifade etti. Kapasite kullanım oranlarının %70’i geçtiğini söyleyen Bilgin, geçtiğimiz yıl kapasite daralması yaşandığını, bu durumun ise diğer ülkeler için bir avantaj teşkil ettiğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum