Yatırım yapmaya başla!

ABD’li Çelik Üreticisi Ek Vergi Kararını Savundu, Ekonomistler “Büyük İş Kaybı Olacak” Dedi!

Tartışmalı ek vergi kararı, dünyanın en büyük çelik üreticileri arasındaki U.S. Steel’i sevindirdi. Şirket CEO’su yaptığı açıklamalarla memnuniyetini açıkça dile getirdi.
ABD’li Çelik Üreticisi Ek Vergi Kararını Savundu, Ekonomistler “Büyük İş Kaybı Olacak” Dedi!

Dünyanın en büyük çelik üreticilerinden United States Steel Corporation’un CEO’su David Burritt, yaptığı açıklamalarla tartışmalara neden oldu. Zira Burritt, Trump’un çelik ve alüminyumla ilgili ek vergi kararı hakkında olumlu yorumlar yaparak, ABD Başkanı sayesinde yüzlerce kişiye istihdam yaratacaklarını belirtti.

Yani tüm dünya bu karara karşı gösterilen tepkilerle çalkalanırken ve pek çok uzman olası bir ticaret savaşının ekonomiyi ne kadar kötü etkileyeceğini vurgularken CEO, “500 çalışanını işe yeniden çağıracağı için heyecanlandığını” söyledi.

David Burritt’in Çarşamba günü CNBC’ye yaptığı açıklamaya göre; CEO Illinois’teki Granite City’de bulunan çelik fabrikası yeniden açılacağı için çok mutlu!

US Steel CEO David Burritt Ek Vergi Kararıyla 500 Kişiyi İşe Çağıracaklarını SöylediDavid Burritt’in deyimiyle 2015 yılından bu yana “haksız ticaret uygulamaları” nedeniyle kapalı olan fabrika, Donald Trump’ın çelik ithalatına % 25, alüminyum ithalatına da % 10 ek gümrük vergisi kararıyla yeniden açılacak.

Donald Trump’a “cesaretli liderliği” için teşekkür eden Burritt, açılacak fabrika sayesinde işten çıkardıkları 500 eski çalışana yeniden istihdam yaratabilecek.

David Burritt Donald Trump'ı Savunuyorİlaveten; bu durumun kendileri için bir nevi Rönesans başlangıcı olacağını ifade eden Burritt, ABD’nin gücünün vergilerden geldiğini belirterek bunun gerekli olduğunu vurguladı. Ayrıca alüminyum üreticisi Century Aluminum da Trump’ın ek vergi kararını destekleyerek, şirketin bu şekilde 300 kişiye daha iş vereceğini açıkladı.

Fakat uzmanlar, çelik ve alüminyuma getirilecek ek vergiyle iki şirketin toplamda 800 kişiye iş vereceğine ilişkin haberlerle ilgili farklı yorumlar yaptı.

Century Aluminum Trump'ı Destekleyerek 300 Kişiye İş Vereceğini AçıkladıNitekim uzmanlara göre söz konusu karar, 800 ya da daha fazla kişiye iş imkanı sağlamasının dışında binlerce kişinin işsiz kalmasına yol açacak. Diğer bir ifadeyle, kararın götürüsü getirisinden çok daha fazla olacak.

Moody’s Analytics ekonomisti Mark Zandi’nin tahminlerine göre; ek vergi kararı yüzünden 100.000 ila 150.000 arasında iş kaybı yaşanacak.

Mark Zandi'ye Göre Ek Vergi Kararı 100 ile 150 bin Kişinin İşsiz Kalmasına Yol AçacakEconomic Outlook Group’dan Bernard Baumohl ise bu kararın ABD’de en az 25.000 kişinin işini kaybetmesine neden olacağını belirtti. Hatta Jorge Vazguez’in yorumuyla alüminyum konusunda uzman olan kişilerin bile kararı onaylamadığı anlaşıldı.

Çünkü Harbor Aluminum isimli danışmanlık firması direktörü Vazguez de ek verginin 90.000 kişinin iş kaybıyla sonuçlanacağını söyledi. Neticede; Türkiye saati ile bugün 23.30’da imzalanacak kararın ekonomi üzerinde yaratacağı etkiler epey endişelendirici.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum