Yatırım yapmaya başla!

Çelik Sektörü ABD ve AB’deki Pazar Kaybını Başka Ülkelerle Tamamlayacak

Almanya’daki SteelOrbis 2019 Güz Konferansı & 81. IREPAS organizasyonuna katılan ÇİB Başkanı Adnan Aslan, çelik sektöründeki AB ve ABD tarafındaki daralmanın, yeni pazarlarla tamamlanacağını söyledi.
Çelik Sektörü ABD ve AB’deki Pazar Kaybını Başka Ülkelerle Tamamlayacak

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) heyeti, Almanya’nın Düsseldorf şehrinde düzenlenen SteelOrbis 2019 Güz Konferansı & 81. IREPAS (Uluslararası İnşaat Demiri Üreticileri ve İhracatçıları Birliği) Toplantısı’na katıldı. 36 firmadan 46 katılımcının bulunduğu toplantıda sektörün sorunları ve atılacak olan adımlar masaya yatırıldı.

Almanya’da düzenlenen toplantıda Türk çelik ihracatçıları dünyanın önde gelen hammadde tedarikçileri ile bir araya geldi.

Adnan AslanSektörün önemli isimlerinin bulunduğu organizasyonda 30 firmadan 46 yetkilinin yanında, 400’ün üzerinde katılımcı bulundu. Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) ise söz konusu toplantının haricinde farklı görüşmeler de gerçekleştirdi. ÇİB Başkanı Adnan Aslan, bu tarz görüşmelerin sektör için çok önemli olduğunu, bu sayede dünyanın farklı yerlerinden isimlere ulaşma imkanı elde ettiklerini anlattı.

Yeni iş imkanları ve satış pazarları oluşturma konusunda da büyük faydası olduğunu sözlerine ekledi. Adnan Aslan konferansta Mısır, Lübnan, Kolombiya ve Dominik Cumhuriyeti olmak üzere birçok ülkeden alıcılarla bir araya geldiklerini ve önemli temaslarda bulunduklarını anlattı.

Aslan, ticarette korumacılık politikalarının 2019 yılında sektöre büyük darbe vurduğunu söyledi.

Çelik Sektörü Pazar DaraldıAmerika’nın Türkiye’nin önemli ihracat pazarlarından biri olduğunu söyleyen Aslan çelikte vergilerin artırılması ile pazarda %80 kayıp yaşadıklarını açıkladı. 1 Ekim sonrasında şartların daha da ağırlaştırılacak olmasının sektörü olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Ancak Avrupa Birliği ve ABD tarafında yaşanan pazar kaybının Güneydoğu Asya, Batı Afrika ve Latin Amerika gibi ülkelerle tamamlanacağını aktardı. Tüm olumsuzluklara rağmen yılın Ocak ve Ağustos ayları arasında çelikte 14,2 milyon ton ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı. Bu rakamın geçen yıla kıyasla %12,4’lük artışa denk geldiğimi kaydetti.

Sektörün iç pazarda da son zamanlarda da daralma gösterdiğini fakat faiz indirimleri ile canlanacağını belirtti.

Çelik İç PazarTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Temmuz ve Eylül aylarında yaptığı toplantılarda faiz indirimi kararını açıkladı. Hemen ardından konut, ihtiyaç ve taşıt kredileri olmak üzere birçok banka faiz oranlarını düşürdü. ÇİB Başkanı Adnan Aslan faiz indirimi ile birlikte çelik maddesinin çok kullanıldığı otomotiv ve beyaz eşya sektörünün canlanacağını söyledi.

Bu sayede iç pazardaki daralmanın toparlanacağını ve çelik sektöründe hareketlenme olacağını sözlerine ekledi. İlaveten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentsel dönüşüm projelerinin de sektörün toparlanmasına yardımcı olacağını kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum