Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çelik, AB’nin Kuzey Kıbrıs Eleştirisini Yok Saydı

KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olmasına gelen tepki, Türkiye tarafında kabul görmedi. AB’nin açıklaması yok hükmünde sayıldı.
Çelik, AB’nin Kuzey Kıbrıs Eleştirisini Yok Saydı
HABER GİRİŞ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC), Türkiye’nin girişimiyle, Türk Devletleri Teşkilatı’na (TDT) gözlemci üye olarak katılmasına yönelik gelen eleştirilere yanıt verdi. Çelik, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Servisi’nin konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kararın reddedilmesine ve Rum Yönetimi’nin Ada’daki tek devlet olarak görülmesine tepki gösterdi.

Twitter hesabından açıklama yapan Çelik, AB’nin tutumunu ilkesizlik olarak eleştirdi. AB tarafının açıklamalarının yok hükmünde olduğunu savunan AKP Sözcüsü, “Avrupa Birliği’nin KKTC’yi yok saymaya çalışan tutumu tarihi ve siyasi açıdan ilkesiz bir yaklaşımdır” dedi.

AB’nin taraf tuttuğu imasında bulunarak, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) savunuculuğunu yaptığı mesajını verdi.

Ömer Çelik Twitter
Kaynak: Twitter

Kıbrıs Türklerinin uluslararası toplumun saygın üyesi olduğunu söyleyen Çelik, KKTC’nin TDT’ye gözlemci üye olmasının doğru ve son derece doğal bir durum olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tutumunu referans alarak, KKTC’nin hakkının her alanda savunulacağının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

AKP Sözcüsü, “Cumhurbaşkanımızın son olarak Türk Devletleri Teşkilatı toplantısında vurguladığı gibi KKTC’nin hak ve menfaatlerini her zeminde savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı: AB’nin İki Yüzlülüğü Açıkça Ortaya Konmaktadır

Benzer açıklama dün Dışişleri Bakanlığı’ndan da gelmişti. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, AB Dış İlişkiler Servisi tarafından yapılan açıklama reddedilmiş, “Kıbrıs Türklerinin Türk dünyasının ayrılmaz bir parçasıdır, Türk Devletleri ile her alanda ilişki kurup geliştirmesi en doğal hakkıdır” şeklinde karşı açıklama yapılmıştı.

AB’nin tutumunun, Kıbrıs Türklerinin uluslararası toplumdaki saygınlığını karalamaya yönelik olduğu eleştirisi yapılmıştı.

Açıklamada, AB’nin KKTC’ye karşı yaptığı eleştirinin iki yüzlülük olduğu söylenerek şu ifadeye yer verilmişti:

“GKRY’nin ve Yunanistan’ın kısır politikalarının esiri haline gelmiş olan Birliğin iki yüzlülüğünü bir kez daha açıkça ortaya koymaktadır.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.