Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’den Sonra Çekya da İnternet Şirketlerine Dijital Vergi Uygulayacak

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde yürürlüğe girmeye başlayan dijital hizmet vergisi Çekya’da da uygulanmaya başlıyor.
Türkiye’den Sonra Çekya da İnternet Şirketlerine Dijital Vergi Uygulayacak

İnternetin yaygınlaşması ile beraber bu mecrada faaliyet gösteren şirketler her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşıyor. Günümüzde dünyanın en büyük şirketlerinin büyük bölümünün internet hizmeti sunduğunu söyleyebiliriz. Bu büyüme hükümetlerin de ilgisini çekmişe benziyor. Milyon dolarlar kazandıran dev internet şirketleri ülkeler tarafından yeni vergi uygulamalarına tabi olmaya başlıyor. Geçtiğimiz günlerde böyle bir uygulama ülkemizde gündeme geldi.

Dijital Hizmet Vergisi adı altında hazırlanan yasa taslağı ile ülkemizde hizmet veren Facebook, Twitter, Google gibi internet şirketleri kazançlarının bir bölümünü vergi olarak ödeyecek. Türkiye’den sonra benzer bir karar Avrupa ülkesinden geldi. Reuters’ta yer alan habere göre Çekya yönetimi ülkesinde hizmet veren küresel internet şirketlerinden vergi almaya hazırlanıyor.

Çekya’da İnternet Şirketlerine Vergi Geliyor

Çekya’da İnternet Şirketlerine Vergi Geliyor

Çekya hükümeti tarafından alınan karar ile ülkede hizmet veren internet devleri elde ettikleri gelirlerin yüzde 7’sini vergi olarak ödeyecek. Tasarı dünyanın önde gelen Facebook, Google, Apple, Amazon gibi şirketleri kapsıyor. Meclise gönderilen yasa taslağının milletvekilleri tarafından onaylanması bekleniyor. Halihazırda pek çok AB ülkesi söz konusu şirketlere yönelik dijital vergiler uygulamaya başlamış durumda.

Çekya aldığı karar ile beraber bu ülkelerin arasında katılmış oluyor. Hedef alınan şirketler için gelir kriteri belirlenmiş durumda. Uygulanacak olan vergi toplam geliri 750 milyon euroyu aşan şirketleri kapsıyor. Bununla beraber ülkenin yerel pazarında 3.9 milyon euro ciroyu aşan internet şirketleri de bu vergiye tabi olacak. Kullanıcı sayısı 200 binin altında olan şirketler ise vergi kapsamının dışında tutuluyor.

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada yeni yasa taslağının küresel bir yol haritası belirlenene kadar geçici bir uygulama olduğu belirtildi. Yeni yasanın yürürlüğe girmesi durumunda ülkenin yıllık vergi gelirinde 200 milyon euroya yakın bir artış yaşanacağı öngörülüyor.

Benzer bir yasa tasağı geçtiğimiz günlerde ülkemizde de gündeme geldi. Kanun kapsamında internet geliri 750 milyon euroyu aşan internet şirketlerinden yüzde 7.5 vergi kesintisi uygulanacak. Yasa taslağının bazı maddeleri geçtiğimiz günlerce TBMM’den geçmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum