HAKKINDA
KÜNYE
GİZLİLİK POLİTİKASI
İLETİŞİM

Çek Korunası Kuru Bugün, Alış Satış Fiyatı ve Canlı Grafikler
  Alış Satış Fark

Yorumlar


Avrupa Birliği’ne üye olmasına karşın kendi para birimini kullanan ülkelerden birisi de Çek Cumhuriyeti’dir. Çek korunası veya kron olarak adlandırılan bu para birimi, 8 Şubat 1993 yılından beri kullanılmaktadır. Bu tarihten önce ise Çekoslovakya korunası kullanılmaktaydı. Çek ekonomisinin iyi durumda olması nedeniyle ülkede Euro’ya geçilmesine karşı çıkılmıştır. Çek korunasının sembolü, şeklindedir ve uluslararası para kodu, CZK‘dir. Basım ve dağıtımı ise Çek Ulusal Bankası tarafından yapılmaktadır.

Çek Korunası Kurları ve Fiyatları [Dolar, Euro ve Türk Lirası]

Çek korunası kuru, Türk lirası alış – satış fiyatı canlı grafiklerine göre; en düşük seviye 2 Nisan 2013 tarihinde 0,0892 ile görülmüştür. Bu seviye daha önce ise 8 Kasım 2012 tarihinde kaydedilmiştir. Çek korunası kuru tüm zamanların en yüksek seviyesi ise 28 Ocak 2017 tarihinde 0,1536 ile görülmüştür.

Çek korunası, Amerikan doları kuru alış – satış fiyatı grafikleri incelendiğinde ise en yüksek seviyenin, 21 Aralık 2016 tarihinde 25,9980 olarak gerçekleştiğini göreceksiniz. Yani 1 Amerikan doları, yaklaşık 26 Çek korunasına eşit olmuştur. USD/CZK paritesinde en düşük seviye ise 31 Mayıs 2008 tarihinde 15,1520 ile görülmüştür.

Avrupa Birliği’ne üye olmasına karşın Euro’ya geçmeyen Çek Cumhuriyeti, kron kullanmaya devam etmektedir. Euro – Çek korunası kuru alış – satış fiyatı grafikleri incelendiği zaman; en yüksek seviyeni 1 Ocak 2004 tarihinde 33,2146 ile kaydetmiştir. Tüm zamanların en düşük seviyesini ise 31 Mayıs 2008 tarihinde 23,8644 seviyesi ile görmüştür. 2017 yılına 1 Euro, 27,0021 Çek korunası eşitliğinden başlanmıştır. Mart ayına kadar birçok ani iniş – çıkış yaşanmıştır ve 2 ay sonunda 1 Euro, 27,0252 Çek korunası olmuştur.

Kısaca Çek Cumhuriyeti Ekonomisi Hakkında Bilgiler

2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olan Çek Cumhuriyeti, en fazla yabancı sermaye alan ve gelişme potansiyeli gösteren ülkelerdendir. Aynı zamanda ülkede makroekonomik istikrar da iyi düzeydedir. Dış ticaret yapısında yaptığı köklü değişikliklerin ve AB ülkeleri arasındaki konumunun avantajlarını iyi değerlendirmektedir. Vasıflı işgücü ile uygun yatırım ortamı, doğrudan yabancı sermaye girişi için gerekli şartları oluşturmaktadır.

Çek ekonomisi son yıllarda oldukça iyi bir büyüme ivmesi yakalamıştır ve yaklaşık olarak % 6 oranında büyüme kaydetmiştir. Ekonominin temelleri ise dış talebe dayalıdır. 2014 yılında Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanan toparlanma ve iç talep artışı, Çek ekonomisinin olumlu yönde gelişmesini desteklemiştir. 2014 yılında bu nedenle % 2 oranında büyüme kaydetmiştir. 2015 yılında ise büyüme miktarı, % 5’e yaklaşmıştır.

İhracata yönelik sanayileşme politikaları ile şekillenen ülke ekonomisine sahip olan Çek Cumhuriyeti, Euro Bölgesi gelişmelerine bağlıdır. Çek ekonomi yönetimi tarafından bu durumun riskleri üzerine düşünülmüş ve durum iyice analiz edilmiştir. Sonuçta Çek ekonomisinin, AB bağımlılığı azaltılmıştır ve ihracatta çeşitlendirmeye gitme hedefi koyulmuştur.

Çek Cumhuriyeti Ticari İlişkileri

Çek Cumhuriyeti’nin başlıca ticaret ortakları; Almanya, Slovakya, Polonya, Avustralya, Çin, Fransa ve Rusya’dır. Ülkenin başlıca ihracat kalemleri; otomobil, makineler, otomobil parçaları, bilgisayar, lastik ve telefondur. İthalat kalemleri ise otomobil aksamları, bilgisayarlar, petrol ve makinelerdir.

Türkiye’den Çek’e ihraç edilen ürünler; taşıt parçaları, tekstil, makine, gıda, kauçuk, plastik ve demir – çeliktir. İthal ettiğimiz ürünler ise otomobil parçaları, nükleer santral ekipmanları, elektrikli makineler, plastikler, demir – çelik ve kauçuktur.

Türkiye’nin 2015 yılında Çek Cumhuriyeti’ne ihracatı, 769 milyon dolar oranında gerçekleşmiştir. Çek Cumhuriyeti’nden ithalatımız ise 2,2 milyar dolar oranındadır. İki ülke arasındaki ticaret hacmi ise yaklaşık olarak 3 milyar dolar civarındadır. Ortak hedef ise bu oranın 5 milyar dolara yükselmesi yönündedir.

Çevirici

USD
EUR

Haberler