Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

CEEMEA Bölgesinin 2021’de %2,5-4 Aralığında Toparlanması Mümkün

ING’nin son raporu Batı Avrupa ile karşılaştırıldığında takdire şayan performans sergileyen Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bloğunun görünümünü ele aldı.
CEEMEA Bölgesinin 2021’de %2,5-4 Aralığında Toparlanması Mümkün

Batı Avrupa ile karşılaştırıldığında, Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bloğu bu yıl takdire şayan bir performans sergiledi. ING tarafından hazırlanan son rapor da önümüzdeki 12 ay boyunca bölgeyi nelerin beklediğini ele aldı.

Aralık ayına girerken bir yıl için görünümün önemli ölçüde iyileştiğini belirten rapor, bu iyimserliğin hem aşının yaygınlaştırılmasına hem de Biden yönetiminin kendisine bağlanan büyük umutların çoğunu karşılamasına bağlı olduğunu savundu.

Bununla birlikte küresel politika yapıcıların hızlı eyleminin burada kesinlikle rol oynadığını, CEEMEA politika yapıcılarının politika kararlarının oyuna dahil olduğunu bildirdi. ING’nin raporu Batı Avrupa ile karşılaştırıldığında CEEMEA bloğunun bu yıl takdire şayan bir performans gösterdiğinin üzerini çizerek bölgedeki ekonomileri örnek gösterdi.

“Polonya’daki faaliyetin bu yıl yalnızca %3,3 oranında daralacağını kim düşünebilirdi? Ya da Türkiye ters yönde hareket edip %1 büyür mü?” ifadelerine yer veren ING, CEEMEA bölgesinin gelecek yıl toparlanmak için iyi bir konumda olduğunu savunarak büyüme tahminlerinin %2,5-4,0 arasında değiştiğini aktardı.

CE4 üyeleri (Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Romanya) için 2021’deki yüzde 3-4 toparlanma tahminlerinin sadece AB kurtarma fonuna bağlı olmadığı kaydedildi.
Polonya Merkez Bankası Aralık Faiz
Kaynak: Trading Economics

Önerilen AB 2021-27 bütçesi ve yardımcı fonlar birleştirildiğinde CE4 üyelerinin 2018 GSYİH’lerinin %17’si ila yüzde 31’i aralığında finansman alacakları dile getirildi.

Polonya ve Macaristan’ın AB ile anlaşmazlıklarını yıl sonuna kadar çözeceklerini tahmin eden ING, “enflasyonla ilgili olarak pandemiye giden sıkı işgücü piyasalarının miras etkisi CEEMEA bölgesindeki pek çok kişinin Batı Avrupa’da tanık olunan deflasyondan muzdarip olmadığı anlamına geliyor” dedi.

Bu nedenle, dünya çapındaki reflasyon anlatısının Doğu Avrupa’nın birçok bölgesindeki büyüme ayağıyla sınırlı kalacağını öngördü. “Sığınak zihniyeti 2021’de CEEMEA politika topluluğu arasında yavaş yavaş azalırken, bölgede küçük bir farklılığın ortaya çıktığını veya eski alışkanlıklara dönüşü görmeye başlamalıyız” diyen ING uzmanları, bunun para politikasında Çek Merkez Bankası’nın normalleşme paketine öncülük ettiğini göreceğini söyledi.

Tipik olarak güvercin duruşlu Polonya Merkez Bankası ve Macaristan Merkez Bankası’nın da politikayı gevşek tutmaya çalışacağı eklendi.
Çek Merkez Bankası Kasım Faiz
Kaynak: Trading Economics

Genellikle bölgede büyüme geriliği olan Rusya’nın ise bölgedeki en iyi bilançoya sahip olmasına rağmen büyüme dürtüsünü bulmakta yeniden zorlanabileceği tahmin edildi. Bu nedenle Rusya Merkez Bankası’ndaki gevşeme döngüsünün son bölümlerinin 2021’de memnuniyetle karşılanacağı aktarıldı. Üçüncü çeyrekte yüzde 6,7 büyüyen Türkiye içinse şöyle dendi: “Türkiye, alışılmadık bir şekilde, kendisini farklı bir döngüde buluyor.

Ancak Kasım ayında Ankara’da para ve kredi politikasını sıkılaştıran kararlı bir politika değişikliği, uluslararası yatırımcıların beğenisini kazanmaya başlıyor. Türkiye ekonomisi, daha düşük faiz oranlarının özel tüketimi desteklemeye yardımcı olması gereken yeniden dengeleme sürecine devam etmelidir.”

Sonuç olarak ING zorlu 2020 ve zorlu bir kıştan sonra, çoğu CEEMEA ekonomisinin Euro bölgesi trendlerine uygun olarak 2.Çeyrek’ten itibaren anlamlı bir toparlanma kaydetmesi gerektiğini öngördü. Bu Covid-19 sonrası toparlanmanın itici gücü hem iç hem de dış talep olacakken bölgenin Covid krizini hızlı bir şekilde aşacağı eklendi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum