Yatırım yapmaya başla!

CBO: ABD’nin Borcu 2050’ye Kadar GSYİH’nin %195’ine Ulaşacak

CBO, 2020 koronavirüs pandemisinin etkilerinin azalmasından sonra bile önümüzdeki on yıllardaki açıkların tarihsel standartlara göre büyük olacağını tahmin etti. Detaylar aşağıda;
CBO: ABD’nin Borcu 2050’ye Kadar GSYİH’nin %195’ine Ulaşacak

Dünyanın en büyük ekonomisine dair çelişkili yorumlar gelmeye devam ederken Kongre Bütçe Ofisi (CBO) borca ilişkin son raporuyla dikkat çekti.

Pazartesi günü yayımladığı raporda CBO, ABD federal borcunun Donald Trump yönetimi altında çok hızlı büyüdüğüne işaret ederek rakamın yıl sonuna kadar ülkenin GSYİH’si kadar büyük olacağını belirtti.

“2020’nin sonunda, federal borcun GSYİH’nin yüzde 98’ine eşit olacağı öngörülüyor ki bu İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en yüksek seviye” ifadelerine yer verildi.

CBO, vergileri ve harcamaları düzenleyen mevcut yasaların genel olarak değişmeden kalması durumunda, federal borcun 2021’de GYSİH’nin ilk kez %100’üne ulaşacağını öngördü.

2023 yılına kadar ise GSYİH’nin yüzde 107’si ile ülke tarihindeki en yüksek seviyesine ulaşacağını ekledi. Raporda; “Borçlar bundan sonraki yıllarda artmaya devam edecek ve 2050 yılına kadar GSYİH’nin yüzde 195’ine ulaşacak” dendi. CBO ayrıca önümüzdeki on yıllarda açıkların tarihsel standartlara göre büyük olacağının tahmin edildiğini söyledi. Açıkların 2030’da gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 5’inden 2050’de yüzde 13’üne yükseleceği aktarıldı.

Bunun geçtiğimiz yarım yüzyılda GSYİH’nin yüzde üçü olan ortalama açıktan her yıl daha büyük olacağının da üzerini çizdi.
CBO Eylül Raporu
Kaynak: CBO

CBO Direktörü Phillip L. Swagel, raporda şu ifadelere yer verdi:

“Bu açıklamada, bugünün raporunun konusu olan ulusun karşı karşıya olduğu uzun vadeli mali zorluklara odaklanıyorum. Bu zorluklar göz korkutucu. Aynı zamanda, ABD acil bir mali krizle karşı karşıya değil. Mevcut düşük faiz oranları, borcun şimdilik yönetilebilir olduğunu ve maliye politikasının ulusal öncelikleri ele almak için kullanılabileceğini gösteriyor.

Öngörülerimize göre, ekonomi pandeminin etkilerinden kurtulurken faiz oranları birkaç yıldır düşük kalacaktır çünkü kısmen Federal Rezerv onları düşük tutmaya çalışıyor. Uzun vadeli görünümle ilgili iki ana noktaya değinmek istiyorum: Federal borç yüksek ve önemli ölçüde artması bekleniyor. Uzun vadede, ülkenin mali zorluklarını ele almak için eylemlere ihtiyaç var.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum