Yatırım yapmaya başla!

ÇAYKUR Yaş Çay Alım Kampanyasında İkinci Rekora İmza Attı

Çay sektörünün %55'lik payına sahip olan ve sektöre yön veren ÇAYKUR, bu yıl yaş çay alımında 714 bin tonla, tarihinin en yüksek ikinci seviyesine ulaştı.
ÇAYKUR Yaş Çay Alım Kampanyasında İkinci Rekora İmza Attı

Türk çay sektörüne yön veren, 46 fabrikayla en köklü kuruluşlardan biri olan ÇAYKUR, 2018 yılında yaş çay alımında tarihinin en yüksek ikinci seviyesine ulaştı. ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim tarafından yapılan açıklamada; Rize, Artvin, Trabzon ve Giresun olmak üzere yaklaşık 204 bin ailenin yaş çay tarımı bilgisi verildi.

ÇAYKUR, yaş çay alım kampanyasında 714 bin tonla yeni bir rekora imza attı.

Genel Müdür Yusuf Ziya Alim, günlük 8 – 9 bin ton işleme kapasitesiyle yaş çay alım yaptıklarını, Ramazan Bayramı sebebiyle bu yıl hasadın erken başladığını söyledi. İlk sürgünde 217 bin 453 ton, ikinci sürgünde ise 273 bin 826 ton çay alımı yapıldığını belirtti. 13 Ağustos’ta başlayan üçüncü sürgünde ise 222 bin ton yaş çay alınırken, toplamda 714 bin ton ile firmanın elde ettiği ikinci rekor seviyeye ulaşılmış oldu. Alim, herhangi bir sorun olmadığı sürece bu seviyenin sürgün sonuna kadar 720 bin tona ulaşmasını bekliyor.

Daha önceki rekor 1999 yılında 800 bin 143 ton seviyesi ile kırılmıştı.

Sektörün dev ismi ÇAYKUR’un bir başka en yüksek hasadı ise 2016 yılında ulaşılan 687 bin ton oldu. İkinci kez 700 bin ton barajının geçildiğini belirten Alim; üreticilerin Beyaz Masa’ya gelen randevulu sistem taleplerini ve yaş çay alımı eksiklerini değerlendirdiklerini, yabancı işçilerin yüksek fiyata çay toplamasını dikkate alarak üçüncü sürgünde randevulu sistem uyguladıklarını ve bu sayede yüksek bir rakama ulaştıklarını söyledi. Bu şekilde herkesin çay toplamasını sağlamaya çalıştıklarını, üçüncü sürgünde yurt dışına giden paranın azalarak, alımlarda ciddi bir artış olduğunu ekledi.

İstatistiklere göre Türkiye’de bir kişi, yılda ortalama 3 kilogram çay tüketiyor.

Diyarbakır gibi şehirlerde çay satışının yükseldiğini, pazarda daralma olan Marmara Bölgesi’ne ise 10 bayilik verdiklerini söyleyen Alim, sezonda alınan çayların satılamaması halinde ortaya ambar maliyetlerinin çıkacağını dile getirdi. İşletme kuru çay satışlarında da son beş yılın en yüksek rakamına ulaştı.

Yurt içinde 63 bin ton, yurt dışına 260 ton, toplamda ise 64 bin 500 ton kuru çay satışı yapıldığı bilgisi verildi. ÇAYKUR’un, çay pazarının %55’ine sahip olduğunu belirten Alim, soğuk çay pazarında Didi ile 80 milyon litre satışa ulaştıklarını söyledi. Halk arasında beyaz çayın çok pahalı olduğuna dair algıyı kaldırmak için bir takım analizler yaptıklarını, bu şekilde kilogram başına fiyatı 2.570 liraya indirdiklerini ifade etti. 2018 yılında toplanana beyaz çay miktarı ise 897 kilogram oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum