Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çavuşoğlu’ndan Yaptırım Uygulanan Rus Oligarklara Yeşil Işık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptırım uygulanan Rus oligarkların hem turist hem de yatırımcı olarak kabul edileceğini söyledi. İşte detaylar;
Çavuşoğlu’ndan Yaptırım Uygulanan Rus Oligarklara Yeşil Işık
Yorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar’daki Doha Forumu’nda dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Yaptırım uygulanan Rus oligarkların ülkesine hem turist hem de yatırımcı olarak kabul edileceğini belirten Çavuşoğlu, herhangi bir ticari anlaşmanın uluslararası hukuk sınırları içinde tutulduğu sürece yapılabileceğini dile getirdi.

Çavuşoğlu’nun açıklamaları AB ve İngiltere’nin yaptırım listesindeki Rus milyarder Abramovich’in iki lüks yatı Türk sularında demirliyken geldi.

Bu durum dünya basınının dikkatini çekmiş ve Rus milyarderlerin varlıklarını korumak için Rus yaptırımlarına katılmayan Türkiye’ye yönelmeleri olarak gündeme gelmişti.

Türkiye, yatlar kıyı şeridinden 12 deniz mili uzanan yaptırım uygulayan ülkelerin karasularının dışında kaldığı sürece bunun meşru bir hareket olduğunu söyledi.

Katar’daki Doha Forum’da CNBC‘den Hadley Gamble’a konuşan Mevlüt Çavuşoğlu da her faaliyetin yasal olması gerektiğinin üzerini çizdi.

Çavuşoğlu; “Biz BM onaylı yaptırımları uyguluyoruz, bu yüzden herhangi bir Rus vatandaşı Türkiye’yi ziyaret etmek isterse tabii ki Türkiye’yi ziyaret edebilir. Şu anda Ruslar Türkiye’yi ziyarete geliyor ve bu sorun değil” dedi.

Aynı zamanda oligarkların Türkiye’de iş yapma konusuna açıklık getirerek yasalsa ve uluslararası hukuka aykırı değilse bunun değerlendirileceğini söyledi.

Türkiye, Rusya’nın sebepsiz yere Ukrayna’yı işgal etmesini şiddetle eleştirirken prensip olarak NATO müttefikleri tarafından uygulanan yaptırımlara katılmadı.

Öte yandan Çavuşoğlu bugün S-400’ler üzerine de açıklamada bulundu. Ülkesinin daha fazla hava savunma sistemine ihtiyacı olduğunu belirten Çavuşoğlu, Moskova’dan daha fazla satın alım yapmayacağını söyledi.

“Türkiye’nin daha fazla hava savunma sistemine ihtiyacı var mı tabi ki var. Biz ABD’den ve müttefiklerimizden de bunları almak istiyoruz. Müttefiklerimizden bunları alamıyorsak başka bir kaynağa ihtiyacımız var demektir.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu