Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu Yanıtladı: Sınır Kapıları Suriyelilere Açıldı mı?

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye’den Türkiye’ye sığınmacı akını iddialarına ilişkin dezenformasyon açıklamasında bulundu.
Çavuşoğlu Yanıtladı: Sınır Kapıları Suriyelilere Açıldı mı?
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Libya Dışişleri Bakanı Necla El Menguş ile görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Çavuşoğlu, mevcut durumu değerlendirirken Suriyelileri sınır kapısının açıldığına ilişkin iddialar hakkında açıklama yaptı.

“Gerçekten içinden geçtiğimiz şu zor günlerde, dayanışmaya ve işbirliğine en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, enerjimizi böyle sosyal medyada ve değişik mecralarda dolaştırılan dezenformasyona cevap vermeye harcadığımız için de çok üzgünüz.” ifadeleri kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki hükümeti eleştirmenin ya da buna karşı olmanın doğal olduğunu belirten Çavuşoğlu, halkı provoke etmek için yanlış bilgi yaymanın iyi niyetli bir yaklaşım olmadığını ekledi.

Türkiye’deki depremin Suriye’yi de etkilediğini kaydederek uluslararası toplumun Türkiye’nin yanında Suriye’ye de yardım etmek istediğini vurguladı. Bu noktada şöyle konuştu:

“Oradaki depremden etkilenenler de can. Dolayısıyla bu yardımların bazıları doğrudan havadan gidiyor ve hava sahamızı bu uçaklara açıyoruz. İkinci olarak da BM, insani yardımları yıllardır Cilvegözü ve Babülhava gümrük kapısından geçiriyor. Bu geçisin gümrük kapısının diğer tarafında yol ve köprülerde zarar, hasar olmuştu ve bunlar şu anda tamir ediliyor ve her geçen gün buradan geçen tır sayısı, BM insani yardımlarını taşıyan tır sayısı artıyor.”

GCM Yatırım Banner

“PKK’nın YPG’nin kontrol ettiği yerlerde kapı açılması söz konusu değildir” diyen Dışişleri Bakanı, felaket döneminde uluslararası topluma ve Birleşmiş Milletler’e Kilis’teki kapılarımızdan insani yardımları gönderilebileceğini söylediklerini aktardı.

Bahse konu kapıların yıllardır BM’nin insani yardımlarına açık olduğunu ve bunun BM Güvenlik Konseyi kararında da olduğunu vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.