Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çavuşoğlu Türkiye’den Giden Ekiplerle İlgili Açıklama Yaptı

Enkaz altında kalan vatandaşlar için arama-kurtarma çalışmaları sürerken, yabancı ekiplerin ülkelerine dönmeye başlamasına ilişkin Bakan Çavuşoğlu’ndan açıklama geldi.
Çavuşoğlu Türkiye’den Giden Ekiplerle İlgili Açıklama Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

Depremin 10’uncu gününde enkaz altında arama-kurtarma çalışmaları sürerken, çalışmalara katılan yabancı ekiplerin ülkelerine dönmeye başlamasının üzerine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan açıklama geldi.

Bosna Hersekli mevkidaşı Elmedin Konakoviç ile Ankara’da ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, Bosna Hersek’ten 234 kişilik 13 arama kurtarma grubunun geldiğini söyleyerek, Saraybosna’ya teşekkürlerini sundu.

Bosna Hersek’in yanı sıra çok sayıda ülke ve uluslararası yardım kuruluşundan destek ve yardım gördüklerini söyleyerek, toplam 100 ülkeden 76 ekip ve 7 bin 606 personelin sahada olduğunu söyledi.

2 ülkenin daha toplam 712 personel göndereceğini ekleyerek, görevlerini tamamlayan bazı ekiplerin ise ülkelerine geri döndüğünü söyledi.

Çavuşoğlu, “Bazıları başka bir yerde devam etmek istiyor, bazıları dönüyor. 12 arama kurtarma ekibi görevlerini tamamlayarak döndü” dedi.

“Dezenformasyon Yayılıyor”

Çavuşoğlu, ülkesine dönen İspanyol ekibin verdiği röportajda Türk ekiplerin enkazlara iş makineleriyle müdahale etmesinin yanlış olduğuna ve bu duruma dahil olmak istemediklerine dair söylemlerinden bahsetmedi.

Yardıma gelen ekiplerle ilgili yapılan haber ve paylaşımların dezenformasyon oluşturduğunu söyledi.

Yabancı ekipler ile Türk ekipler arasında anlaşmazlık olduğuna yönelik iddiaların da gerçeği yansıtmadığını belirterek şöyle konuştu:

“Maalesef bunları yapanlar kendi medyamız ve sosyal medya kullanıcılarımız. Elbette her şey mükemmel değil ama bize yardıma gelen ülkelere de ayıp ediyorlar.” (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu