Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu: Türkiye ve Libya Doğal Gaz Anlaşması İmzalayacak

Mevlüt Çavuşoğlu, Libya'da imzalanan anlaşmalara yönelik açıklamalarda bulundu. İki ülkenin geleceğe dönük planlarından bahsetti. İşte detaylar;
Çavuşoğlu: Türkiye ve Libya Doğal Gaz Anlaşması İmzalayacak
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Libya Dışişleri Bakanı Necla Manguş, ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Çavuşoğlu, Türkiye ve Libya arasında hidrokarbon alanında mutabakat muhtırası imzalandığını duyurdu. Gaz alanında da bir anlaşmanın gündemde olduğunu belirtti.

İleriki süreçte Libya’nın yanında olunacağını belirten Çavuşoğlu, zor zamanlarda ülkeye her zaman destek sağlandığını ve bundan sonra da sürdürüleceğini duyurdu. Batısı, güneyi, doğusu ile Libya’nın Türkiye için bir bütün ve kıymetli olduğunu vurguladı.

Milli birlik ve beraberliği engellemeye kardeş kavgası çıkarmaya yönelik hamlelerin karşısında durmaya da Türkiye olarak devam edileceğini açıkladı. Bu anlayış kapsamında Libya’daki tüm kesimlerle görüşüldüğünü belirtti.

Libya’da vatandaşların barışı, huzuru ve refahı için her türlü desteğin verileceğine dikkat çekti. Bu durumun tüm muhataplara da aktarıldığını paylaştı.

Türkiye ve Libya Arasında 2 Anlaşma İmzalandı

Libya-Türkiye ilişkisinin gücünü ortak tarihten aldığına değinen Çavuşoğlu, “Bugün iki tane anlaşma imzaladık. Hidrokarbonlar ve protokol alanlarındaki mutabakat muhtıralarını imzaladık.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Gaz alanında da imzalanacak olan bir mutabakat muhtırasının gündemde olduğu iletilerek, çok sayıda taslak belgenin olduğu ifade edildi. Belgeler üzerinde müzakerelerin yapıcı bir şekilde sürdüğü kaydedildi.

İki ülkenin ilişkilerinde bu anlaşmalar ile hukuki zeminin ve bağların güçleneceği savunuldu. Diğer anlaşmalarınsa bir sonraki stratejik iş birliği toplantısında imzalanacağı bildirildi.

İki Ülke Arasında Anlaşmalar Kazan Kazan Anlayışı ile İmzalandı

Çavuşoğlu, “Şartlar oluştuğu zaman Bingazi Başkonsolosluğumuzun açılışını gerçekleştireceğiz.” diyerek bilgi verdi.

Bu zamana kadar yapılan anlaşmaların Türkiye ve Libya arasında kazan kazan anlayışı ile imzalandığına dikkat çekildi. Bundan kaynaklı olarak üçüncü herhangi bir ülkenin imzalanan anlaşmaya müdahale etme hakkı olmadığı ifade edildi.

Türkiye ve Libya’nın yapılan anlaşmayı Birleşmiş Milletler’e (BM) bildirdiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Biz Türkiye olarak deniz yetki alanlarımızın sınırlarını da BM’ye kaydettik. Libya’da kendi deniz yetki alanlarını belirleyerek BM’ye bildirmesidir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.