Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu New York’ta F-16 Konusunu Değerlendirdi

Çavuşoğlu, New York’ta gazetecilerin sorunu cevapladı. Rusya-Ukrayna savaşını ve F-16 konusunu değerlendirdi. İşte dikkat çeken ifadeler…
Çavuşoğlu New York’ta F-16 Konusunu Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York’taki temaslarının ardından gazetecilerle bir araya geldi ve soruları cevapladı. Toplamda 33 görüşme yaptığını söyleyen Çavuşoğlu Rusya-Ukrayna savaşı ve F-16 konularını değerlendirdi.

Bakan, Rusya-Ukrayna arasında bir ateşkes olması durumunda bunun Türkiye sayesinde olacağını herkesin bildiğini belirtti. Savaşın bitmesini isteyenler olduğu gibi istemeyenlerin de olduğunu aktardı. Türkiye’nin çabalarının devam edeceğini vurguladı.

“Kullanmayacağımız Ürünü Niye Alalım”

ABD’nin F-16 konusunda Türkiye’yi oyalayıp oyalamadığı ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, sürecin normal şekilde işlediğini, ancak kongreden gelen bazı seslerden dolayı ister istemez bir engel mi çıkacak ya da şartlı mı olacak şeklinde sorular geldiğini ifade etti.

Kongre düzeyinde temaslarının devam ettiğini dile getiren Çavuşoğlu, bazı önemli senatörlerin F-16 konusunda Türkiye için olumlu yönde destek verdiğini kaydetti.

Bakan, “Gerek teknik görüşmelerde gerekse siyasi görüşmelerde elimizi kolumuzu bağlayan bir anlaşma içinde biz olmayız. Yani biz F-16’yı alacağız şöyle kullan böyle kullan, şunu yapamazsın, bunu yapamazsın. Böyle bir kısıtlama getirilmesi kabul edilebilir bir şey değil. Kullanamayacağımız ürünü niye alalım biz” dedi.

GCM Yatırım Banner

Yunan ve Ermeni lobilerinin F-16 konusunda karşı çıktıklarını, engellemeye çalıştığını bildiklerini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.